X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cezary Gmyz o reakcjach na orzeczenie TK: hipokryzja niemieckich mediów i polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 12:04
- Wypowiedzi niemieckich mediów i polityków są bardzo jednostronne, w większości relacjonują tylko stanowisko polskiej opozycji, nie zastanawiają się, jaka jest treść tego orzeczenia - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (korespondent TVP w Niemczech).
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

W niedzielę wieczorem sędziowie TK w stanie spoczynku wydali oświadczenie ws. wydanego w czwartek wyroku, w którym Trybunał uznał wyższość prawa konstytucyjnego nad unijnym. Wyrok ten wywołał sprzeciw części społeczeństwa, polityków i środowiska prawniczego. W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez Donalda Tuska w reakcji na to orzeczenie.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Marcin Duszek o orzeczeniu TK: jesteśmy gospodarzami we własnym państwie

Cezary Gmyz komentował stanowisko, jakie w dyskusji po orzeczeniu Trybunału zajęli niemieccy politycy i media. - To, co się dzieje na łamach mediów w zw. z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, to nagonka na Polskę, czegoś takiego dotąd nie widziałem. To czas, w którym Niemcy zrzucają swoje maski, dotąd próbowali dyscyplinować Polskę przez UE. Uważano, że Niemcom nie wypada dyscyplinować Polski ze względu na okoliczności historyczne, teraz w pełni objawiła się hipokryzja niemieckich mediów i polityków - ocenił.

- Polska ma dużo bardziej niezależny wymiar sprawiedliwości niż Niemcy, tam sędziowie, prokuratorzy mogą być członkami partii politycznych. Jest nim m.in. obecny prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego - przypominał.

Gość audycji odniósł się do roli, jaką w Unii Europejskiej chcą odgrywać Niemcy. - Polityka samoograniczania się Niemiec po II wojnie światowej odchodzi powoli w przeszłość. Niemcy coraz bardziej butnie dopominają się, by odgrywać rolę już nie tylko na kontynencie europejskim, ale rolę mocarstwa globalnego - stwierdził.

Posłuchaj
16:44 PR24_mp3 2021_10_11-10-09-52.mp3 Cezary Gmyz o reakcjach niemieckich mediów na orzeczenie TK (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Według TK niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz (TVP)

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 10.09

PR24/ka

Czytaj także

"Powinniśmy rozmawiać o podmiotowości, a nie suwerenności". Krawczyk o debacie wokół orzeczenia TK

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 10:56
- Dziś, w czasach integracji - nie tylko w ramach UE - powinniśmy rozmawiać przede wszystkim o podmiotowości. Obecnie suwerenność jest dość abstrakcyjnym stanem - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krawczyk, europeista, były doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Potapowicz o wyroku TK: swoją decyzją Trybunał wyprowadza Polskę z UE

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 17:05
- W tym orzeczeniu jest podważenie istoty prawa europejskiego, które Polska zobowiązała się w Traktacie Lizbońskim respektować. Jeżeli powinniśmy cokolwiek zmieniać, to konstytucję - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Potapowicz (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kożuszek: Tusk i jego świta posługują się tą samą metodą, czyli graniem na polaryzacji nastrojów

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 10:11
- Nie przeszkadza mi sam fakt, że ktoś protestuje, ale post Radosława Sikorskiego, który porównuje obecną sytuację polityczną z katastrofą smoleńską, już mnie obrzydza - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi audycji byli też: Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre oraz Dariusz Grzędziński z tygodnika "Wprost".
rozwiń zwiń