more_horiz

40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ryszard Majdzik: do dziś nie osądziliśmy tych zbrodniarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 11:15
- Nie dziwię się, że Jaruzelski tłumaczył się z tego. To on planował stan wojenny, to on chciał obronić swoją partię i władzę, zachować w Polsce dyktaturę komunistyczną - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Gościem audycji był również Ryszard Majdzik, działacz opozycji demokratycznej.
Stocznia Gdańska im. Lenina. Grudzień 1981 rok
Stocznia Gdańska im. Lenina. Grudzień 1981 rokFoto: Marek MICHALAK/East News

W poniedziałek 13 grudnia mija 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób.

Andrzej Kołodziej komentował wydarzenia, które miały miejsce przed 40 laty, które określił jako "największą zbrodnię przeciwko narodowi polskiemu". Odniósł się także do prób usprawiedliwiania stanu wojennego, którego wprowadzenie miałoby jakoby zapobiec interwencji sił zbrojnych Układu Warszawskiego w Polsce.

- Po zdradzie elit, w tym Solidarności w 1989 r. przy Okrągłym Stole, taka narracja zaczęła się również w środowiskach solidarnościowych. (…) Broniono słuszności decyzji Jaruzelskiego i Kiszczaka, utrwalano wersję, jakoby Jaruzelski uratowałby nas przed czymś znacznie gorszym. To absurdalne. Ci ludzie robili to dla siebie, dla wytłumaczenia swoje postawy, to oni poparli komunistów i poszli z nimi na układy przy Okrągłym stole, chcieli z tymi komunistami współrządzić - podkreślał.

Ryszard Majdzik zwracał uwagę na porozumienie części elit solidarnościowych z władzami. - Magdalenka i Okrągły Stół obroniły bandytów, te układy sprawiły, że zmienili oni książeczki partyjne na książeczki czekowe, rozbijali naszą gospodarkę czy przemysł, a ich ludzie stawali się właścicielami firm i zakładów pracy - stwierdził.

- Do dzisiaj nie zostali rozliczeni wszyscy bandyci, którzy represjonowali i zabijali naszych działaczy opozycyjnych, do tej pory nie osądziliśmy tych zbrodniarzy - mówił były opozycjonista.

Posłuchaj
21:03 PR24_mp3 2021_12_13-10-07-30.mp3 Andrzej Kołodziej i Ryszard Majdzik o wprowadzeniu stanu wojennego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzucanych z pracy za udział w protestach, popieranie Solidarności czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście audycji: Andrzej Kołodziej i Ryszard Majdzik

Data emisji: 13.12.2021

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także