more_horiz

Prof. Grochmalski: Putin liczy się tylko z siłą. Teraz Rosja szacuje dozbrojenie ukraińskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 11:03
- Rosja liczy się tylko z siłą. Jeśli z jej strony pojawia się gotowość do ewentualnego dalszego negocjowania warunków, to znaczy, że ocenia działania USA i sojuszników jako zwiększające skuteczność ukraińskiej armii w polu - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, ekspert ds. bezpieczeństwa. 
Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego Rosja liczy się tylko z siłą
Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego Rosja liczy się tylko z siłą Foto: PAP/Avalon

Eksperci w sprawie ewentualnej napaści militarnej Rosji na Ukrainę są podzieleni. Część z nich uważa, że wojska rosyjskie wkrótce wkroczą do tego kraju, a część twierdzi, że Władimir Putin - wobec zdecydowanej postawy państw Zachodu - się wycofa. 

Cały czas trwają także próby zażegnania kryzysu na drodze dyplomatycznej. We wtorek jako szef OBWE pojawił się w Moskwie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. 

- Ilość sił, jakie Federacja Rosyjska zgromadziła na wszystkich granicach z Ukrainą - a łączna długość tych granic wynosi ponad 3000 km, jeśli uwzględnimy granicę z Białorusią i z Naddniestrzem - jest ogromna. Mamy do czynienia z postępująca aktywizacją sił Federacji Rosyjskiej. Są one przesunięte w strefę bezpośredniego konfliktu - podkreślił prof. Piotr Grochmalski.

"Rosja przygotowana do wielkiej operacji"

- Dane wywiadowcze, którymi dysponują USA, prowadzą do wniosku, że Federacja Rosyjska jest przygotowana do wielkiej operacji kinetycznej wobec Ukrainy. Zresztą ujawnienie daty w formie przecieku do mediów stawia Federację Rosyjską w jakimś stopniu pod ścianą - dodał.

Jego zdaniem "stwierdzenia Pieskowa, rzecznika Kremla, że Rosja pozostaje otwarta na dyplomatyczne negocjacje i cały czas deklaruje taką gotowość - można potraktować z jednej strony jako rodzaj gry prowadzonej przez Kreml, a z drugiej strony może to być też szacowanie przez Kreml i sztab generalny tych wydarzeń, które miały miejsce". - A więc błyskawiczne jak na NATO dozbrojenie ukraińskiej armii w skuteczne i proste w obsłudze środki obrony - wyjaśniał ekspert.

Według niego "Rosja liczy się tylko z siłą". - Jeśli z jej strony pojawia się gotowość do ewentualnego dalszego negocjowania warunków, to znaczy, że Rosja ocenia działania USA i ich sojuszników jako takie, które zwiększyły skuteczność ukraińskiej armii w polu - skomentował.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
33:41 PR24 2022_02_15-09-40-18 (1).mp3 prof. Piotr Grochmalski o zagrożeniu ze strony Rosji (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Piotr Grochmalski (ekspert ds. bezpieczeństwa)
Data emisji: 15.02.2022
Godzina emisji: 9.40

bartos

Zobacz także

Zobacz także