X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Protesty przeciwko istnieniu pandemii. Dr Szarowska: wypieranie istnienia wirusów to średniowiecze nauki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 19:08
- Przeciwnicy pandemii koronawirusa twierdzą, że mamy do czynienia ze światowym spiskiem bankierów, przedsiębiorców, lekarzy i firm farmaceutycznych. Uważają również, że badania naukowe są fabrykowane po to, by nastraszyć społeczeństwo. Przeraża mnie taka postawa - powiedziała dr Agnieszka Szarowska, lekarz chorób zakaźnych i pełnomocnik dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie ds. COVID-19.
Warszawski protest przeciwników restrykcji związanych z pandemią koronawirusa (Pro publico)
Warszawski protest przeciwników restrykcji związanych z pandemią koronawirusa ("Pro publico")Foto: PAP/Abaca

Pandemia koronawirusa nie ustępuje. W ostatnich dniach zanotowano rekordowe liczby zakażeń w Polsce. Również w innych krajach mówi się o drugiej fali zachorowań na COVID-19. Mimo to coraz silniejszy głos mają środowiska, które kwestionują zagrożenie.

en twitter niedzielski 663.jpg
"Nie dajcie się nabrać". Minister zdrowia ostrzega przed fałszywym kontem na Twitterze

- Moim zdaniem ludzie ci protestują przeciwko brakowi wiedzy i to własnemu brakowi wiedzy. Nie jesteśmy w stanie wyprzeć tego, że choroba istnieje. Być może osoby te kierowane są lękiem przed tym, że pojawiło się nowe schorzenie, być może chcą zaznaczyć swoje istnienie. Są tematy, które nie mają naukowego poparcia i do nich zalicza się właśnie wypieranie pandemii - podkreśliła dr Agnieszka Szarowska.

Posłuchaj
24:42 PR24_MPLS 2020_09_27-16-34-50.mp3 Dr Agnieszka Szarowska o protestach przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa i znaczeniu, jakie dla naszego bezpieczeństwa zdrowotnego ma przestrzeganie odpowiednich zasad ("Pro publico")

Teorie spiskowe

Rozmówczyni Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg zauważyła, m.in. w mediach społecznościowych, że przeciwnicy pandemii koronawirusa twierdzą, iż mamy do czynienia ze światowym spiskiem bankierów, przedsiębiorców, lekarzy i firm farmaceutycznych.

- Sama zostałam oskarżona o to, że nie mam żadnej wiedzy na temat pandemii, że oszukuję ludzi mówiąc, iż mamy do czynienia z chorobą powodowaną przez koronawirusa. Osoby, które kierują tego typu osądy uważają również, że badania naukowe są fabrykowane po to, by nastraszyć społeczeństwo. Przeraża mnie taka postawa. Zachowanie ludzi wypierających istnienie wirusów to średniowiecze nauki - dodała i wskazała, że jest to bardzo groźne nastawienie.

"Możemy zginąć"

shutterstock koronawirus free koronawirus usa f 1200.jpg
Dr Afelt: jeżeli nie ograniczymy aktywności, bardzo szybko będziemy podwajali obecne statystyki zachorowań

Dr Szarowska ostrzegła, że jeśli przestaniemy uważać na zakażenia i choroby, możemy zginąć. - Jeżeli osoby wypierające istnienie pandemii zakażą się, będą rozszerzały zagrożenie po całym społeczeństwie. Gdy zachorują bezobjawowo, to ich szczęście, ale nieszczęście będą miały te osoby, które niestety zetkną się z nimi i zachorują objawowo lub nawet umrą - zauważyła lekarz chorób zakaźnych.

Brak wdzięczności dla lekarzy

Personel medyczny, przede wszystkim lekarze pierwszego kontaktu, spotyka się z wieloma oznakami niechęci ze strony pacjentów, również tych powątpiewających w istnienie pandemii. Zwróciła na to uwagę dr Agnieszka Szarowska.

- Lekarze mają z tym do czynienia chociażby za to, że udzielają porad telefonicznych lub odsyłają niektórych pacjentów do domu. Są sytuacje, które tego wymagają. Medycy nie mogą narażać się na to, że będą zakażeni, bo jeśli nas zabraknie, to już nikt nie będzie opiekował się ludźmi. Bardzo boli mnie to, ze praca moja oraz moich kolegów nie jest przez niektórych szanowana - stwierdziła.

***

Audycja: "Pro publico"
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: dr Agnieszka Szarowska, lekarz chorób zakaźnych, pełnomocnik dyrektora CSK MSWiA w Warszawie ds. COVID-19
Data emisji: 27.09.2020
Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

WHO: bilans ofiar COVID-19 może się podwoić zanim powstanie szczepionka

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 05:42
Koronawirus może zabić nawet 2 miliony osób na świecie do czasu, aż gotowa będzie szczepionka - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Teraz patogen najszybciej rozprzestrzenia się w Indiach i w krajach Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy zabezpieczeni pod kątem łóżek i respiratorów". Rzecznik MZ o sytuacji związanej z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 15:26
- Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz komentując sobotnie statystyki dotyczące epidemii.
rozwiń zwiń