"Dzieło mojego życia". Teresa Duczkowska o historii kielicha wykonanego na zamówienie Prymasa Tysiąclecia

2021-09-12, 17:29

"Dzieło mojego życia". Teresa Duczkowska o historii kielicha wykonanego na zamówienie Prymasa Tysiąclecia
Kielich mszalny projektu Teresy Duczkowskiej. Foto: Anna Gulak

- Prymas wiedział, że trzeba uczcić powstańców, chciał oddać im hołd, dlatego pomyślał o ufundowaniu kielicha - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Duczkowska, autorka kielicha mszalnego zamówionego w latach siedemdziesiątych przez kard. Stefana Wyszyńskiego.


Powiązany Artykuł

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia. Zobacz serwis specjalny

Teresa Duczkowska opowiedziała w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg historię kielicha mszalnego, który w latach 70. zaprojektowała i wykonała na zamówienie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kielich jest poświęcony pamięci powstańców warszawskich.

- Prymas w swój sposób chciał oddać hołd powstańcom Warszawy. Tym bardziej, że w poprzednim ustroju nie można było mówić o powstaniu, ten temat był absolutnie przemilczany - podkreśliła artystka. W 1970 roku kardynał Stefan Wyszyński, będąc pod wrażeniem poprzednich prac ówczesnej studentki ASP, zwrócił się do niej z prośbą o wykonanie kielicha mszalnego poświęconego powstańcom.

- Byłam wzruszona, to była dla mnie wielka łaska ze względu na osobę kardynała i ze względu na temat - podkreśliła Duczkowska. - Mimo, że urodziłam się już po wojnie, temat powstania warszawskiego był u nas w rodzinie bardzo żywy - mówiła w Polskim Radiu 24. Ojciec artystki był jednym z dowódców AK, walczył w Powstaniu Warszawskim, tak samo jak dwóch jej braci.

Posłuchaj

Teresa Duczkowska o historii kielicha mszalnego, zaprojektowanego przez nią na zlecenie kardynała Stefana Wyszyńskiego (Pro publico/PR24) 20:33
+
Dodaj do playlisty

Gość PR24 przypomniała, że kard. Stefan Wyszyński brał udział w ratowaniu powstańców w szpitalu polowym zorganizowanym w Laskach. - Bardzo to przeżywał i wiedział, że trzeba uczcić powstańców, dlatego pomyślał o ufundowaniu kielicha - mówiła autorka. 

"Symbol wielkiej rangi"

- Wyszyński zamówił ten kielich, kiedy jeszcze studiowałam. Wszystkie wolne chwile poświęcałam na ten projekt. Pracowałam nad nim rok, konsultowałam to z prymasem i zawsze czułam, że chcę zrobić jeszcze lepszy, jeszcze ciekawszy. Kiedy przedstawiłam ostatni projekt, kard. Wyszyński był zachwycony i powiedział, żebym go zrealizowałam - wspominała Duczkowska. 


Teresa Duczkowska z Kardynałem 1974 rok Teresa Duczkowska z Kardynałem 1974 rok

Jak podkreśliła autorka kielicha, prymas "nie dał żadnego terminu wykonania, bo rozumiał, że twórcą musi mieć odpowiednia chwilę, natchnienie".

Kielich został ukończony w 1972 r. - Prymas konsekrował go 3 sierpnia, w dzień sowich urodzin i rocznicę święceń kapłańskich. Kard. Wyszyński używał go podczas wielkich uroczystości w stolicy - opowiadała Duczkowska. 

W 1979 r. z woli prymasa kielich został przekazany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas mszy świętej na Placu Zwycięstwa. - Później w czasie każdej pielgrzymki papież używał tego kielicha - podkreśliła artystka.

Jan Paweł II podczas Kongresu Eucharystycznego w 1978 r.  Autor: R. Rzepecki Jan Paweł II podczas Kongresu Eucharystycznego w 1978 r. Autor: R. Rzepecki

Duczkowska zwróciła uwagę na wielki szacunek, jakim kardynał Wyszyński darzył powstańców warszawskich. - Kielich to był symbol wielkiej rangi, bo był przeznaczony na krew Chrystusa - zaznaczyła. 

- Dzieło mojego życia to właśnie ten kielich. Uważam, że to była najpiękniejsza i najbardziej wzniosła praca twórcza, jaką wykonałam - podsumowała autorka.

W przyszłym roku odbędzie się 50. rocznica konsekracji kielicha. Obecnie jest on przechowywany w skarbcu bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Teresa Duczkowska (autorka kielicha mszalnego zamówionego przez kard. Wyszyńskiego)

Data emisji: 12.09.2021

Godzina emisji: 16.35

kp

Polecane

Wróć do strony głównej