more_horiz

O. Filc o tym, jak powinien pomagać chrześcijanin: trzeba zrobić miejsce drugiemu człowiekowi w sercu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 17:50
- W istocie doświadczenia pomagania nie jest ważne miejsce fizyczne w pierwszym rzędzie, ale najpierw miejsce w sercu. Z tego rodzi się to, że ja rzeczywiście wsłuchujący się w Ewangelię chcę rzeczywiście pomóc temu, kto jest w tej realnej potrzebie - mówił w Polskim Radiu 24 o. Łukasz Filc, OP.   
O. Filc: Jezus zaprasza nas do tego, żeby drugiemu człowiekowi, którego spotkam dać to miejsce, przede wszystkim w moim sercu, bo to jest istota
O. Filc: Jezus zaprasza nas do tego, żeby drugiemu człowiekowi, którego spotkam dać to miejsce, przede wszystkim w moim sercu, bo to jest istota Foto: Teresa Kasprzycka/Shutterstock

"Nie było miejsca dla Ciebie/W Betlejem w żadnej gospodzie/I narodziłeś się, Jezu/W stajni, w ubóstwie i chłodzie" - to jeden z najbardziej znanych cytatów z polskich kolęd i zarazem pewien motyw, związany ze świętami. Metafora, czy może wołanie o pomoc?  

Czym jest pomaganie, jak wpisuje się w chrześcijańską moralność? O tym na antenie PR24 mówił dominikanin, Łukasz Filc.

Posłuchaj
24:38 PR24_mp3 2021_12_26-16-31-20.mp3 o. Łukasz Filc OP o pomaganiu, które wpisuje się w istotę chrześcijaństwa ("Pro publico") 

- Na pewno z jednej strony jest to jakiś rodzaj metafory, która przekłada się na życie. Mamy fakt historyczny jakim było narodzenia Pana Jezusa w konkretnych warunkach. Wiemy z przekazów ewangelicznych, że brakowało miejsca dla Maryi, Józefa i Nowonarodzonego. To jest metafora, która nas zaprasza do tego, żeby rzeczywiście z jednej strony zobaczyć w tym Jezusie faktycznie, prawdziwie narodzonego Mesjasza, który rodzi się w takich, a nie innych warunkach. Jednocześnie to On zaprasza nas do tego, żeby drugiemu człowiekowi, którego spotkam dać to miejsce, przede wszystkim w moim sercu, bo to jest istota - podkreślił zakonnik. 

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: o. Łukasz Filc OP

Data emisji: 26.12.2021

Godzina: 16.31

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem