Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Jadwiga Wiśniewska: trzeba nauczyć młodzież odróżniać prawdę od kłamstwa
- Ten czas jest dla mnie zawsze bardzo trudny, 10 kwietnia 2010 r. oczekiwałam w lesie katyńskim na przyjazd polskiej delegacji, wtedy uznałam, że powinnam pochylić się nad grobami pomordowanych, pochylić się w tamtym miejscu - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Wiśniewska - europoseł PiS, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu "Prawda i kłamstwo o Katyniu".
2022-04-03, 17:29
82 lata temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywózkę do Katynia polskich oficerów, jeńców obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - jeńców obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Ich egzekucje trwały sześć tygodni, od kwietnia do maja 1940 roku.
Jadwiga Wiśniewska zaznaczyła, że inicjatywa konkursu "Prawda i kłamstwo o Katyniu" zrodziła się w 2009 r. - Wówczas byłam posłem na Sejm RP, pracowałam w komisji edukacji narodowej. W tamtym czasie Platforma Obywatelska przygotowywała zmianę programową polegającą na znacznym ograniczeniu nauczania historii. Protestowali przeciwko temu rodzica, jak i uczniowie. Wówczas postanowiłam podjąć kwestię katyńską, zbliżała się 70. Rocznica zbrodni katyńskiej, uznałam, że trzeba tę ważną datę "zaopiekować", pochylić się nad tym tematem, pokazać go uczniom. Badania, które wówczas zrobiłam, wykazały, że wiedza o Katyniu nie jest powszechne wśród młodzieży. Uznałam, że potrzebny jest konkurs, dzięki któremu ta wiedza będzie bardziej dostępna i powszechna. Zwróciłam także uwagę, że pojawiają się w przestrzeni publicznej bardzo często dezinformację i kłamstwa, uznałam, że trzeba nauczyć młodzież odróżniać prawdę od kłamstwa, stąd tytuł "Prawda i kłamstwo o Katyniu" - powiedziała.
Gość audycji przypominała, że patronem pierwszej edycji konkursu w 2009 r. był prezydent Lech Kaczyński. - Prezydent mówił o nowoczesnym patriotyzmie, wpatrzonym w przyszłość, ale pamiętającym o przeszłości. Patronat honorowy prezydenta RP, tak symboliczny, jest wciąż ten sam. Polska delegacja 10 kwietnia 2010 r. leciała do Katynia w imieniu polskiego narodu, aby upamiętnić pomordowanych 70 lat wcześniej polskich jeńców wojennych - podkreślała europoseł.
Posłuchaj
Podczas zbrodni katyńskiej, wiosną 1940 roku NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. W tej liczbie znalazło się 14 700 jeńców przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.
* * *
Audycja: "Pro Publico"
REKLAMA
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Jadwiga Wiśniewska
Data emisji: 03.04.2022
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA