more_horiz

Prof. Grochmaski: głównym celem Putina było i jest rozbicie Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 17:21
- Wszystko pokazuje, że rzeczywiście Rosja od samego początku definiowała Polskę jako bardzo niebezpieczny kraj. Obawiała się, że Polska okaże pewien swój potencjał jeśli chodzi o mobilizację krajów Europy Środkowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog (Akademia Sztuki Wojennej).
Piotr Grochmalski:Rosja od samego początku definiowała Polskę jako bardzo niebezpieczny kraj.
Piotr Grochmalski: Rosja od samego początku definiowała Polskę jako bardzo niebezpieczny kraj.Foto: Shutterstock/Asatur Yesayants

W niedzielę szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że "Putin jest zdolny do wszystkiego w imię chorych, patologicznych celów. Jeśli ktoś twierdzi, że z jakichś powodów jest niemożliwe, by Putin zabił polskiego prezydenta i elitę polskiego narodu - to nie wiem, jak to nazwać. Naiwnością?".

Do słów szefa gabinetu prezydenta w kontekście trwającej wojny na Ukrainie oraz rocznicy katastrofy smoleńskiej, na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się prof. Piotr Grochmalski. - Obecne wydarzenia na Ukrainie pokazują jaki był sens operacji z 2010 roku. Bez tego klucza trudno jest zrozumieć całą prezydenturę Putina i całą logikę jaką się kierowały elity Kremla - wskazał. 

"Polska jest kluczowym państwem dla Rosji"

- Wyraźnie widzimy, że Polska jest absolutnie kluczowym państwem z punktu widzenia tego, co dzieje się na Ukrainie jako swoisty hub, a jednocześnie jako absolutne zabezpieczenie pod każdym względem - powiedział. 

Jak zaznaczył, "wszystko pokazuje, że rzeczywiście Rosja od samego początku definiowała Polskę jako bardzo niebezpieczny kraj". - Obawiała się, że Polska okaże pewien swój potencjał jeśli chodzi o mobilizację krajów Europy Środkowej - wskazał.

Zapytany o to jakie cele strategiczne mógłby osiągnąć Putin zabijając polską elitę, odparł, że "całą serię". - To długa lista osiągniętych celów. Główny to oczywiście zastraszenie i rozbicie państw Europy Środkowej - powiedział. - Zwróćmy uwagę, że przez długie lata te państwa dochodziły do siebie - ocenił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:01 Grochmalski (1).mp3 Piotr Grochmalski: Rosja od samego początku definiowała Polskę jako bardzo niebezpieczny kraj (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Piotr Grochmalski, politolog (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 10.04.2022

Godzina emisji: 16.35


Portal PolskieRadio24.pl przygotował RAPORT SPECJALNY, w którym znalazły się wyjątkowe rozmowy z ekspertami, publicystami i świadkami tamtych dni. Zostały opublikowane także najważniejsze analizy i informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego. Całość uzupełnił bogaty zbiór materiałów archiwalnych poświęconych prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pierwszej damie - Marii Kaczyńskiej.

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Polskie Radio wydało również albumy, stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem