more_horiz

Prof. Musiał: ukraińska świadomość narodowa najmocniej utrzymywała się na terenach Ukrainy zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 17:20
- Wśród Ukraińców jest poczucie wolności i niezależności, takiej tradycji w samej Rosji nie było - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Bogdan Musiał.
Prof. Musiał: ukraińska świadomość narodowa, najmocniej utrzymywała się na terenach Ukrainy zachodniej
Prof. Musiał: ukraińska świadomość narodowa, najmocniej utrzymywała się na terenach Ukrainy zachodniejFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Kim są Ukraińcy, jakim są narodem i dlaczego tak trudno im wybić się na niepodległość? O tym między innymi mówił gość PR24. Wyjaśnił także, dlaczego Rosjanie tak bardzo dezawuują historię Ukraińców i ich samych.

- To wiąże się z rosyjskim nacjonalizmem, przekonaniem, iż mają prawo mówić za wszystkich Słowian i będą im przewodzić. Ukraińcy z kolei, są innego zdania, różnią się kulturą, historią i wyznaniem. Problem jednak polega na tym, że Ukraina jest nowym tworem - wyjaśnił historyk.

"Zalążki państwowości"

Dodał, że ukraińska świadomość narodowa, najmocniej utrzymywała się na terenach dzisiejszej Ukrainy zachodniej. Tereny środkowe i wschodnie natomiast, nie posiadały tak silnej tożsamość, choć powstawały tam zalążki państwowości.

- W drugiej połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku, Stalin i bolszewicy zniszczyli te elity, nie tylko zresztą ukraińskie, ale i białoruskie. Później nastał Wielki Głów, wcześniej mieliśmy masakrę elit, a Stalin i jego wywiad wiedzieli, że może dojść do powstania - podkreślił prof. Bogdan Musiał.

Czytaj także:

W czwartym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, od rana kontynuowany był ostrzał ukraińskich miast. Walki toczyły się na ulicach Charkowa, po południu lokalne władze poinformowały o wyparciu Rosjan z miasta. Siły ukraińskie ostrzegają, że Rosjanie chcą zablokować Kijów, a także prowadzą coraz więcej działań dywersyjnych.

Posłuchaj
23:47 PR24_mp3 2022_02_27-16-36-08.mp3 Prof. Musiał: ukraińska świadomość narodowa, najmocniej utrzymywała się na terenach Ukrainy zachodniej ("Pro publico")

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Bogdan Musiał, historyk 

Data emisji: 27.02.2022

Godzina: 16:36

Zobacz także

Zobacz także