more_horiz

Straty wojenne Biblioteki Narodowej. Dyrektor instytucji: obowiązek rekompensaty jest oczywisty

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 18:00
- Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Dział inkunabułów w magazynie Biblioteki Narodowej na Rakowieckiej w Warszawie. 1931 rok
Dział inkunabułów w magazynie Biblioteki Narodowej na Rakowieckiej w Warszawie. 1931 rok Foto: Polona.pl

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. 

O stratach poniesionych przez Bibliotekę Narodową w czasie II wojny i potrzebie odzyskania reparacji mówił jej dyrektor dr Tomasz Makowski. - Zniszczenia wojenne sięgają 50 tys. samych rękopisów - tekstów występujących w jednym egzemplarzu. To jest niepowetowana strata. Nie odkryjemy już tych tekstów dla kultury polskiej, czy światowej - podkreślił. 

- Strata była realna i nie była przypadkowa. Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy - przypomniał.   

Jak zauważył szef placówki, gdyby nie zniszczenia wojenne to polska Biblioteka Narodowa byłaby porównywalna z pierwszą piątką światowych instytucji tego typu. 

- Próbujemy odtwarzać z fragmentów informacji przedwojenne katalogi. Poszukujemy na całym świecie brakujących, a czasami skradzionych obiektów z naszych zbiorów, mając świadomość, że niewiele odzyskamy - przyznał.  

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:08 PR24_mp3 2022_09_11-16-36-03.mp3 Dr Tomasz Makowski o stratach, jakie poniosła Biblioteka Narodowa podczas II wojny światowej ("Pro publico")

 

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Tomasz Makowski (dyr. Biblioteki Narodowej) 

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 16.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także