"Albumy i notatniki to obszar najmniej rozpoznany badawczo". Prof. Chlebowski o twórczości Norwida
- Świat XIX w. wyglądał inaczej, nie było takiego dostępu do informacji, stąd albumy czy notatniki były porządkiem dziennym wielu artystów, także Norwida - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
2021-09-04, 21:20
Gość PR24 mówił o notatnikach i albumach Cypriana Kamila Norwida. Przypomniał, iż jest to obszar twórczości najmniej znany i najmniej rozpoznany badawczo. Do niedawna "spychano go w róg badawczy", a były to formy lubiane nie tylko przez samego pisarze, ale i przez twórców XIX w.
- To, co dotrwało do naszych czasów, czyli trzy obszerne zbiory notatników, Album Orbis, można wyliczać jeszcze długo, ponieważ było tego sporo. Cyprian Kamil Norwid uprawił bowiem tę formę do samego końca. Album Orbis jest ponadto taką konstrukcją otwartą - przypomniał prof. Piotr Chlebowski.
Powiązany Artykuł
"Studia rzeźbiarskie były pretekstem". Historyk sztuki o pobycie Cypriana Kamila Norwida we Włoszech
2021 rokiem Norwida
Cyprian Kamil Norwid to nie tylko pisarz, ale także malarz i myśliciel. Urodził się 24 września 1821 roku w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię, Kamil, wybrał sobie przy bierzmowaniu. Miał trójkę starszego rodzeństwa, po śmierci rodziców opiekowała się nimi dalsza rodzina. W Warszawie ukończył gimnazjum, ale przerwał naukę, nie ukończywszy piątej klasy i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgi. Nieregularna i przerwana edukacja sprawiła, że na dobrą sprawę był samoukiem.
W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
REKLAMA
Jak głosi uchwała, "w swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego. Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości. Podobnie ujmował jako świadomy oraz głęboko wierzący katolik kwestie etyczne, filozoficzne oraz teologiczne".
Posłuchaj
***
Audycja: "Vademecum Norwidowskie"
Prowadzący: Krzysztof Wołodźko
REKLAMA
Gość: prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
Data emisji: 04.09.2021
Godzina: 20:33
Polecane
REKLAMA