Pantaleon Szyndler. Malarz, który pomógł przenieść pamięć o Norwidzie w XX wiek

- Trudno jest mi wyobrazić sobie młodego Cypriana Kamila Norwida. Jego wizerunek pozostanie dla mnie taki, jak go widział Pantaleon Szyndler - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Sikorska-Krystek, badacz twórczości Norwida.

2021-09-18, 22:20

Pantaleon Szyndler. Malarz, który pomógł przenieść pamięć o Norwidzie w XX wiek
Pantaleon Szyndler, Portret Cypriana Kamila Norwida, 1882, Muzeum Narodowe w Warszawie. Foto: Domena publiczna/CC0

Posłuchaj

Aleksandra Sikorska-Krystek o Cyprianie Kamilu Norwidzie i Pantaleonie Szyndlerze (Vademecum Norwidowskie)
+
Dodaj do playlisty

Autorem jednego z najlepiej znanych portretów Cypriana Kamila Norwida jest malarz Pantaleon Szyndler. Obraz przedstawia mężczyznę stojącego na progu śmierci, starca i poetę.


Powiązany Artykuł

shutterstock cyprian kamil norwid free 1200.jpg
Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Pantaleon Szyndler pomógł przenieść pamięć o Norwidzie, w tym również o jego fizjonomii, do XX wieku. - W epoce Młodej Polski w warszawskich księgarniach można było kupić pocztówki z portretem autorstwa Szyndlera. Reprodukcje tego obrazu pojawiały się też w wielu pracach poświęconych Norwidowi. Natomiast jednoznaczna kategoryzacja dzieła Szyndlera nie jest łatwa. Patrząc na ten portret, myślę o Rembrandtowskim przedstawianiu starców. Być może maniera, w której Szyndler przedstawił Norwida, jest aluzją do ich wspólnych zainteresowań. Natomiast obraz ten bez wątpienia ukazuje napięcie między wizerunkiem Norwida mieszkającego w przytułku a postacią, która mimo to postrzegana jest jako autorytet - powiedziała Aleksandra Sikorska-Krystek.

Jej zdaniem warto również wspomnieć o wizerunku duchowym Norwida starca, który zawdzięczamy jednak jemu samemu. - Mój profesor i mistrz Krzysztof Trybuś pisał w swojej książce, że starość Norwida jest kategorią światopoglądową, która umożliwiała poecie dokonywanie różnych porównań i formułowanie diagnoz o charakterze cywilizacyjnym poprzez odwoływanie się do dawnej sztuki. Trudno jest mi wyobrazić sobie młodego Norwida. Jego wizerunek pozostanie dla mnie taki, jak go widział Szyndler - podsumowała Sikorska-Krystek.  

REKLAMA

Posłuchaj

Aleksandra Sikorska-Krystek o Cyprianie Kamilu Norwidzie i Pantaleonie Szyndlerze (Vademecum Norwidowskie) 25:13
+
Dodaj do playlisty

 

Oprócz tego najbardziej znanego portretu Szyndler namalował też, wbrew woli poety, Norwida śpiącego, a także obraz przedstawiający uduchowionego starca - "Portret filozofa".

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Aleksandra Sikorska-Krystek, doktorantka Uniwersytetu we Fryburgu, badacz twórczości Norwida

Data emisji: 18.09.2021

REKLAMA

Godzina: 20.33 

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej