more_horiz

"Ideo-pop". Szymkiewicz: Wiedźmin jest specyficznie polski, ale to także ikona światowej popkultury

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 21:55
- Wiedźmin to "polska postać", Sapkowski zakochany w literaturze Sienkiewicza nasycił go pewnym specyficznie polskim charakterem, można to nazwać polskim nihilizmem czy anarchizmem - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szymkiewicz, filozof, współpracujący z thiknzinem "Nowa Konfederacja".
Produkcja Netflixa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Produkcja Netflixa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno w Polsce, jak i na świecie.Foto: James Minchin/PAP

Od grudnia ubiegłego roku platformie Netflix dostępny jest drugi sezon "Wiedźmina" opartego na sadze autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Jego premiera oczekiwana była przez widzów na całym świecie. Pierwszy sezon serialu cieszył się ogromną popularnością, a książki polskiego pisarza przez kilka tygodni znajdowały się na szczycie list międzynarodowych bestsellerów. 

Maciej Szymkiewicz zwracał uwagę, że w literackiej kreacji postaci wiedźmina można dostrzec elementy specyficznie polskie, na co wpływ mogła mieć m.in. fascynacja autora powieści, Andrzeja Sapkowskiego, twórczością Henryka Sienkiewicza.

- Dzieje się wielka historia, jesteśmy miażdżeni przez potęgi, które czasami szermują szczytnymi hasłami, a mimo wszystko nie dajemy się zabić. Jesteśmy trochę szaleni, trochę nieuporządkowani, ale przeżywamy. Nie chcemy uznać wyroków historii czy boskich praw, ale mam y przeświadczenie, że tutaj musi być tak, jak my chcemy - mówił gość audycji, który we fragmentach prozy dostrzegał nawiązania do historii Polski.

Jak stwierdził, są w książce pewne elementy łatwiejsze do wyłapania dla Polaków, ale jednocześnie Wiedźmin to typowa ikona popkultury. - Samotny rewolwerowiec, który przemierza bezdroża, ronin, który idzie po drogach średniowiecznej Japonii czy błędny rycerz. Tymi postaciami jest po trochu Geralt z Rivii. Więc pomimo owej polskości, która też jest pewnym atutem, czymś nowym, ma on uniwersalny charakter. Każdy odnajdzie w nim elementy należące do rodzimej lub globalnej popkultury - mówił Maciej Szymkiewicz.

Posłuchaj
25:52 PR24_mp3 2022_01_08-20-33-03.mp3 Maciej Szymkiewicz o fenomenie twórczości Andrzeja Sapkowskiego (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Maciej Szymkiewicz

Data emisji: 08.01.2022

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także