more_horiz

"Diagnoza medyczna jest podobna". Piotr Jabłoński o uzależnieniach od alkoholu i narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 08:22
- Diagnoza medyczna zalecana przez WHO w kwestii uzależnień od alkoholu i od narkotyków jest podobna. W przypadku uzależnień behawioralnych sytuacja jest bardziej skomplikowana - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotr Jabłoński. Gościem audycji była również zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Katarzyna Łukowska. 
Katarzyna Łukowska zaznaczyła, że organizacji zależy na realizacji dobrych programów profilaktycznych przez szkoły
Katarzyna Łukowska zaznaczyła, że organizacji "zależy na realizacji dobrych programów profilaktycznych przez szkoły"Foto: Sergey Ryzhov/Shutterstock.com

Temat uzależnień od alkoholu, narkotyków, zakupów czy internetu poruszyli na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotr Jabłoński oraz jego zastępca Katarzyna Łukowska. 

Piotr Jabłoński powiedział, że "diagnoza typowo medyczna zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwestii uzależnień od alkoholu i od narkotyków jest podobna, jeżeli chodzi o etiologię, o zaburzenie układu funkcjonowania nagrody". - Muszą występować 3 z 6 wskaźników WHO na przestrzeni ostatniego roku - zaznaczył.

Uzależnienia behawioralne vs. zachowania ryzykowne 

Dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom zwrócił uwagę, że "w przypadku uzależnień behawioralnych sytuacja jest bardziej skomplikowana". - Wciąż trwa dyskusja, czy w ogóle powinniśmy mówić o uzależnieniach behawioralnych, czy raczej powinniśmy mówić o zachowaniach ryzykownych związanych z hazardem, uzależnieniem od sieci i mediów społecznościowych, zakupoholizmem i jeszcze 80 innymi wymienianymi w literaturze uzależnieniami - wskazał. 

- Do uzależnień jako zjawiska medyczno-społecznego powinniśmy mieć koherentne podejście, ale też zawsze powinniśmy pozostawiać sobie przestrzeń na to, że w tych uzależnieniach będą działania specyficzne, które można zastosować tylko do pewnej kategorii przypadków, ale nie do wszystkich - tłumaczył Piotr Jabłoński.

Fuzja KBPN i PARPA

Katarzyna Łukowska powiedziała o korzyściach wynikających z przekształcenia z dniem 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz innych ustaw, Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

Wymieniła także główne zadania Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. - Bardzo nam zależy na tym, żeby szkoły realizowały dobre programy profilaktyczne. Zależy na tym, żeby na czas pandemii dostarczyć szkołom takie programy profilaktyczne, które mogą być realizowane online - mówiła. 

Posłuchaj
23:34 rafał porze.mp3 Piotr Jabłoński oraz Katarzyna Łukowska o uzależnieniach (Dwa spojrzenia/PR24) 

***

Audycja: "Dwa spojrzenia"

ProwadzącyRafał Porzeziński

Goście: Katarzyna Łukowska (zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom), Piotr Jabłoński (dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom)

Data emisji: 19.02.2022 

Godzina emisji: 22.06

nt

Zobacz także

Zobacz także