more_horiz

Małgorzata Chmielewska-Zdunek o relacjach międzyludzkich

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 09:14
- Nikt nie rodzi się gotowym partnerem, rodzicem, dziadkiem. Jest to proces, nad którym pracujemy w toku życia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Chmielewska-Zdunek, psychoterapeuta, socjolog małżeństwa. Podkreśliła, że "tego trzeba się nauczyć". Gościem audycji był również Jacek Mycielski, społecznik, autor trzech elementarzy.
Małgorzata Chmielewska-Zdunek: nikt nie rodzi się gotowym partnerem, rodzicem, dziadkiem
Małgorzata Chmielewska-Zdunek: nikt nie rodzi się gotowym partnerem, rodzicem, dziadkiemFoto: shutterstock.com

Sobotni wieczór w Polskim Radiu 24 poświęcony był, można powiedzieć, elementarnym rzeczom, takim jak bycie żoną, mężem, matką, ojcem, babcią czy dziadkiem. Normalne jest to, że w tak podstawowych funkcjach, jakie pełnimy w społeczeństwie, możemy popełniać błędy. Goście Rafała Porzezińskiego rozmawiali o tym, jak sobie z tym radzić w codziennym życiu. 

"Tego trzeba się nauczyć"

- Nikt nie rodzi się gotowym partnerem, rodzicem, dziadkiem. Jest to proces, nad którym pracujemy w toku życia - powiedziała Małgorzata Chmielewska-Zdunek. Psychoterapeutka dodała, że w przestrzeni społecznej istnieją elementarze, które są rewelacyjnym narzędziem dla osób, które nie mają takiej wiedzy. - Tego trzeba się nauczyć - podkreśliła. 

Z kolei w kontekście relacji rodzic - dziecko, zapytana o to, jaki największy błąd popełniają opiekunowie, wskazała na słuchanie. - Wielu rodziców nie słucha swoich dzieci, nie ma komunikacji między rodzicami a dziećmi - wyjaśniła. 

- Myślę, że wzajemne słuchanie jest trudne, ponieważ dziecko musi mieć zaufanie do rodzica, musi czuć się bezpiecznie w kontakcie, w komunikacji, a współcześnie rodzice są bardzo zabiegani, zapracowani, zajęci sobą, niepewni i to przekłada się na kontakt z dzieckiem - dodała. 

"Małżeństwo jest bardzo trudną rzeczą"

Drugi gość - Jacek Mycielski - podkreślił, że dzieci należy uczyć już od najmłodszych lat, ponieważ wtedy przekazuje się im podstawy funkcjonowania w społeczeństwie. 

Dodał, że z kolei "małżeństwo jest bardzo trudną rzeczą". - Łatwiej jest być ojcem i w pewien sposób kolaborować z małym dzieckiem, mieć z nim symbiozę, niż z drugą osobą dorosłą - stwierdził. - Ale są pewne sposoby, aby zmniejszyć tę trudność - dodał. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:19 PR24_mp3 2022_10_08-22-05-51.mp3 Małgorzata Chmielewska-Zdunek: nikt nie rodzi się gotowym partnerem, rodzicem, dziadkiem (Dwa spojrzenia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Dwa Spojrzenia

Prowadzący: Rafał Porzeziński

Goście: Małgorzata Chmielewska-Zdunek (psychoterapeuta, socjolog małżeństwa), Jacek Mycielski (społecznik, autor trzech elementarzy)

Data emisji: 8.09.2022

Godzina emisji: 22.06

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także