more_horiz

Jubileusz warszawskich Hybryd. Dyrektor klubu: miejsce jest papierkiem lakmusowym przemian w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 08:26
Słynny warszawski Klub Hybrydy obchodzi swoje 65 urodziny. - To miejsce jest papierkiem lakmusowym tego co się dzieje w Polsce (...) klub budowany był na zasadzie elitarności - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Sokołowski dyrektor klubu. O tym jakie znaczenie dla polskiej kultury mają Hybrydy mówiła też w programie "Dwa spojrzenia" Dominika Świątek, aktorka, kompozytorka i pieśniarka.
Warszawski Klub Hybrydy obchodzi swoje 65 urodziny
Warszawski Klub Hybrydy obchodzi swoje 65 urodzinyFoto: FORUM/Rafal Guz

O początku powstania Hybrydy były centrum kultury studenckiej i schronieniem artystycznym, z którego wyrastało wielu literatów, muzyków oraz twórców teatralnych i filmowych. Klub powstał w 1956 roku, kiedy dochodziło do destalinizacji. Władze przejął Gomułka, a jedną z pierwszych decyzji było powierzenie studentom piwnic przy Mokotowskiej.

- Niech tworzą sobie klub, a ojciec chrzestny, czyli Leopold Tyrmand bierze ich i kształtuje, namawia: grajcie sobie w jazz, bawcie się. Także klub budowany był na zasadzie elitarności. Nazwa Hybrydy, a więc wszystko hybrydowe, czyli wielowątkowość artystyczna i też umiejętność dyskusji. Przypominam, że w Hybrydach pierwszy raz powiedziano, żeby wystąpić z układu warszawskiego - mówił Sławomir Sokołowski.

Klub Hybrydy. "Staram się wypełniać to miejsce poezją"

W 2005 roku razem z grupą przyjaciół powstał Teatr Hybrydy, który w klubie Hybrydy miał swoje spektakle i koncerty. Potem teatr przeniósł się na uniwersytet.

- Z klubem Hybrydy jestem związana także poza teatrem - mówiła z kolei Dominika Świątek. - Mieszkam po sąsiedzku z klubem, ale poza tym staram się wypełniać to miejsce poezją. Czasy się zmieniły i studenci inaczej się buntują niż kiedyś. Kiedy mamy wspólnego wroga, łatwiej jest się buntować i inspirować, nawet złymi emocjami, żeby później przełożyć to na sztukę - tłumaczyła.

W 1960 roku Hybrydy wpisały się na stałe w historię literatury polskiej

- W hybrydowym salonie poezji, "Orientacja Poetycka Hybrydy" działała między innymi pani Barbara Piasecka, matka Grzegorza Przemyka, która jest jedną z bardziej godnych zapamiętania "wolnych duchów poezji" - dodał dyrektor Hybryd.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
21:33 PR24_mp3 2022_10_29-22-05-52.mp3 Warszawski Klub Hybrydy ma 65 lat. O znaczeniu tego miejsca w polskiej kulturze opowiadają w programie "Dwa spojrzenia": Dominika Świątek (aktorka, kompozytorka, pieśniarka) oraz Sławomir Sokołowski (dyrektor klubu Hybrydy)

Czytaj także:

***

Audycja: "Dwa spojrzenia"

Prowadzący: Rafał Porzeziński

Gość: Dominika Świątek (aktorka, kompozytorka, piosenkarka), Sławomir Sokołowski (dyrektor klubu Hybrydy)

Data emisji: 29.10.2022

Godzina: 22:06 

asp

Zobacz także

Zobacz także