more_horiz
Section05

Dziedzictwo współczesności

Następny odcinek audycji dnia 10.06.2023 o godzinie 19:05 Zobacz w ramówce
Section06
Całość audycji
21'13 "Katyń na ziemiach Polskich". Tadeusz Płuźański o kaźni Żołnierzy Wyklętych 04.03.2023 - Czerwona zaraza przyszła do nas. Najpierw mordowała nas na Wschodzie, a potem na skolonizowanych ziemiach RP. Przeciwko temu występowali Żołnierze Wyklęci, chronili też Polaków przed sowietyzacją - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta, prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański. Gościem był również Michał Gruszczyński z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
22'52 Zamach na Franza Kutscherę. Płużański: to była bardzo dobrze zaplanowana akcja 04.02.2023 Gościem Polskiego Radia 24 był Tadeusz Płużański, historyk, publicysta, który w audycji "Dziedzictwo współczesności" mówił o skutecznym zamachu na Franza Kutscherę, dowódcę SS Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Akcja miała miejsce 1 lutego 1944 roku. 
23'13 Historyczne podwaliny pod Unię Europejską 28.01.2023 Czy afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim wpłynie na nastawienie Polaków do Unii Europejskiej? Gośćmi Magdaleny Drohomireckiej byli historycy prof. Wojciech Roszkowski i prof. Grzegorz Kucharczyk.
Section07
O audycji

Szersze spojrzenie na bieżące wydarzenia, z uwzględnieniem dziedzictwa historycznego Polski.

Magdalena Drohomirecka pokazuje, w jakim stopniu to, co teraz nas otacza – zarówno w polityce wewnętrznej jak i międzynarodowej – ma swoje korzenie w wydarzeniach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W audycji sięgać będzie także do wcześniejszych dekad, w tym do okresu II wojny światowej, której tragiczne skutki odczuwamy do dziś. Wraz z zaproszonymi gośćmi – ekspertami, naukowcami, publicystami i świadkami historycznych wydarzeń – pokaże, jak potrzebna jest znajomość historii i mechanizmów nią kierujących.