"Żabusia" Gabrieli Zapolskiej w Programie Pierwszym Polskiego Radia

Polskie Radio
Aleksandra Kluzek 27.01.2012
Żabusia Gabrieli Zapolskiej w Programie Pierwszym Polskiego Radia

Zapraszamy na emisję słuchowiska w niedzielny wieczór, o godzinie 21.05


Gabriela Zapolska, specjalistka od rozprawiania się z mieszczańską hipokryzją, w „Żabusi” na warsztat bierze małżeńską zdradę. W rodzinie Bartnickich z pozoru wszystko jest w porządku. Ale tylko z pozoru. Uwielbiana przez domowników Helena, z rozrzewnieniem nazywana Żabusią, jest kobietą wiarołomną, z lubością oddaje się romansom, kpiąc w małżeńskich ślubów. I pewnie mogłaby jeszcze długo oszukiwać męża, gdyby nie fakt, że kolejny kochanek okazuje się narzeczonym jej szwagierki, Marii. Ale nawet gdy prawda wychodzi na jaw, domownicy wolą tkwić w przekonaniu, że to żart tylko. Bo tak jest bezpieczniej, wygodniej, prościej. O tej hipokryzji Zapolska pisała pod koniec XIX wieku, jednak i dziś jest o tym do pomyślenia.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2 do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nie posiadających kina domowego jakość stereo bez zmian.

Gabriela Zapolska
„Żabusia”
Adaptacja i reżyseria: Henryk Rozen
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada: Henryk Talar – Bartnicki, Małgorzata Kożuchowska Helena (Żabusia), Stanisław Brudny – Milewski, Ewa Wawrzoń – Milewska, Jacek Brzostyński – Julian, Zofia Zborowska – Maria, Edyta Jungowska – Maniewiczowa, Katarzyna Słomska – Franciszka, Maria Robaszkiewicz – Niańka, Joanna Pach – Mała Jadzia