more_horiz
Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Kard. Koch wzywa anglikanów do wkładu na rzecz ekumenizmu Watykański „minister ds. ekumenizmu”, kardynał Kurt Koch, zaapelował do uczestników obradującej w Canterbury Konferencji Lambeth Kościoła anglikańskiego o większy wkład na rzecz jedności chrześcijan. Poszukiwanie jedności jest elementem wiary chrześcijańskiej, podkreślił przewodniczący Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan w liście odczytanym podczas konferencji. Zwrócił też uwagę, że na przestrzeni minionych lat nie zmniejszyło się zagrożenie pójścia przez wyznania chrześcijańskie w różnych kierunkach.
  • Międzyreligijna modlitwa na pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” w Warszawie Modlitwa międzyreligijna pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli zgromadziła w poniedziałek wieczorem mieszkańców stolicy, władze rządowe, samorządowe i parlamentarzystów. Duchowni prosili także o pokój w Ukrainie i w każdej części świata.
  • Ksiądz szedł z krzyżem do Rosjan, by rozmawiać o pokoju. Zabili go i dla zabawy jeździli po nim czołgiem Rosjanie zabili naszego księdza, gdy z krzyżem niesionym nad głową poszedł rozmawiać z nimi o pokoju. Potem dla zabawy kilkakrotnie przejechali jego ciało czołgiem - mówi PAP Olga, naoczny świadek wydarzeń, do których na początku marca doszło w podkijowskiej Jasnohorodce.
  • Władze Lwowa zakazały działalności w mieście duchownych Patriarchatu Moskiewskiego Lwowscy radni zakazali działalności w mieście Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, wskazując na antypaństwowy i antyukraiński charakter tej struktury - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za radnym Jurijem Łomahą.
  • Polacy mniej religijni po pandemii i skandalach. Sondaż CBOS Pandemia koronawirusa niewątpliwie odcisnęła piętno na religijności Polaków - zauważa Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Odsetek Polaków chodzących do kościoła w każdą niedzielę poważnie stopniał: z 46% przed pandemią do 37% obecnie - wynika z najnowszych badań. Zaobserwowano też odpływ z Kościoła osób, które wcześniej praktykowały regularnie i wzrost odsetka badanych deklarujących, że nigdy nie chodzą do kościoła.
  • Kard. Kurt Koch oskarża Cyryla o herezję Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, w niezwykle ostrych słowach skrytykował patriarchę moskiewskiego Cyryla. – To herezja – fałszywa doktryna, że patriarcha ośmiela się legitymizować brutalną i absurdalną wojnę w Ukrainie z powodów pseudoreligijnych” – powiedział kardynał w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”. Jego zdaniem „bagatelizowanie brutalnej wojny Putina jako 'operacji specjalnej’ jest nadużyciem językowym. Muszę to potępić jako stanowisko absolutnie nieakceptowalne”.
Section07
Posłuchaj
03'57 Pięć minut nad Biblią 30 lipca godz. 07:43
04'50 Pięć minut nad Biblią 9 lipca godz. 07:39
04'52 Pięć minut nad Biblią 2 lipca godz. 07:39
04'48 Pięć minut nad Biblią 25 czerwca godz. 07:40
05'17 Pięć minut nad Biblią 18 czerwca godz. 07:39
04'25 Pięć minut nad Biblią 11 czerwca godz. 07:41
05'32 Pięć minut nad Biblią 4 czerwca godz. 07:42
05'54 Pięć minut nad Biblią 28 maja godz. 07:39
Section14
Audycje
Section15