X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Ekumenia

Prośba o modlitwę za ubogich rolników Palestyny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 06:01
Światowa Rada Kościołów prosi o modlitwę w intencji Palestyńczyków. Jest to dla nich szczególny czas zbiorów oliwek, które stanowią źródło utrzymania dla najbiedniejszych rodzin. Okupacja i obostrzenia pandemiczne nie pozwalają im jednak w pełni korzystać z plonów swojej ziemi.
Audio

W tym tygodniu Światowa Rada Kościołów wzywa swoich członków, partnerów i wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności w modlitwie o pokój i sprawiedliwość w Ziemi Świętej, zwłaszcza za prześladowanych Palestyńczyków. Organizacja włącza także w intencję modlitewną prośbę o obfite zbiory oliwek, które w Palestynie mają wymiar nie tylko gospodarczy, ale także kulturowy i duchowy. Na Zachodnim Brzegu Jordanu znajduje się ponad 10 milionów drzew oliwnych, a zbiory od września stanowią roczne utrzymanie, szczególnie dla ubogich rodzin, które często doświadczają niesprawiedliwości i wandalizmu wobec swojej własności.

„Zbieranie oliwek ma ogromne znaczenie dla społeczności palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu – powiedział Ioan Sauca, Sekretarz Generalny ad interim Światowej Rady Kościołów. – Wydarzenie to gromadzi ludzi w radosnej i świątecznej atmosferze wokół jednego z najważniejszych tradycyjnych źródeł dochodu. Zbieranie się w pokoju i bezpieczeństwie jest niezbędne dla życia i utrzymania palestyńskich rolników i ich rodzin”.

W Palestynie około 100 tys. rodzin utrzymuje się z uprawy drzew oliwnych. Niestety nie są oni w stanie rozwinąć swojego potencjału ekonomicznego, gdyż oliwki są zbierane pod okupacją wojskową, która trwa już 53 lata. Palestyńskie rodziny nie mają swobodnego dostępu do swojej ziemi, więc nie mogą dbać o swoje tereny w pełni. Dodatkowo dochodzą obostrzenia pandemiczne, które znacznie zaostrzyły bezbronność społeczności palestyńskich na okupowanych terytoriach.

W Palestynie i Izraelu Światowa Rada Kościołów od wielu lat propaguje pokój i sprawiedliwość wśród ludności żyjącej pod okupacją. „Sezon zbioru oliwek to czas, aby przypomnieć światu po raz kolejny o trudnościach i niesprawiedliwości, z jakimi boryka się naród palestyński”, podsumował Sauca. W tym szczególnym momencie zdominowanym przez obawy dotyczące Covid-19, hojna odpowiedź na zaproszenie do modlitwy o pokój w Ziemi Świętej pokaże, że ludność palestyńska nie jest zapomniana i że „wspólnota chrześcijańska będzie nadal przeciwstawiać się uciskowi i łamaniu praw człowieka” – podkreślił sekretarz.

Zobacz więcej na temat: wiara