X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Powieści na antenie

"Człowiek pana ministra"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 15:06
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy powieść czeskiego pisarza, teoretyka literatury i wykładowcy na Uniwersytecie w Ołomuńcu, a do tego pasjonata brytyjskiej powieści kryminalnej Michala Sykory – "Człowiek pana ministra". Czyta Michał Czernecki.
Michał Czernecki czyta Człowiek pana ministra Michala Sykory
Michał Czernecki czyta "Człowiek pana ministra" Michala Sykory Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:49 To się czyta Dwójka 22 marzec 2021 11_01_08.mp3 Michal Sykora "Człowiek pana ministra", czyta Michał Czernecki, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

Posłuchaj
09:31 To się czyta 23 marzec 2021 11_02_14.mp3 Michal Sykora "Człowiek pana ministra", czyta Michał Czernecki, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

  

09:18 To się czyta 24 marzec 2021 11_01_58.mp3 Michal Sykora "Człowiek pana ministra", czyta Michał Czernecki, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:49 To się czyta 25 marzec 2021 11_02_06.mp3 Michal Sykora "Człowiek pana ministra", czyta Michał Czernecki, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:44 To się czyta 26 marzec 2021 11_04_28.mp3 Michał Sykora "Człowiek pana ministra", czyta Michał Czernecki, fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

Michal Sykora, naukowo zajmując się tym gatunkiem literackim, postanowił stworzyć własną powieść detektywistyczną, która rozgrywałaby się oczywiście w rodzinnym Ołomuńcu…

Znając doskonale środowisko akademickie uniwersytetu, tam właśnie umieścił jej akcję i odnalezione ciało docenta Ondřeja Chalupy. Czy ten lubiany wykładowca zginął dlatego, że za bardzo interesował się uczelnianymi finansami, podpadł szczególnie wrednej koleżance z wydziału czy może znalazł się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie? – zastanawia się wydawca.

Śmierć Chalupy daje początek wyjątkowo trudnemu śledztwu, które prowadzi podinspektor Marie Výrová, zwana Wielką Sową. W pracy pomaga jej nie tylko zgrany zespół, lecz od lat również... Bob Dylan. Jednak tym razem sprawdzona kombinacja zdaje się zawodzić. Ze śledztwa wypadają najzdolniejsi ludzie, a sama sprawa sięga dalej, niż mogło się na początku wydawać. Czy pani podinspektor i jej ekipa będą w stanie przeciwstawić się machinie władzy?”

Przekładu książki "Człowiek pana ministra" dokonała Matyna M. Lemańczyk, a czyta Michał Czernecki.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.03.2021 

Godzina emisji: 11.00


Zobacz więcej na temat: Czechy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wokół książki "Czescy ekspresjoniści"

27.01.2021 20:00
- Uważam tę książkę za bardzo ważną, bo mówi o pisarzach, którzy całkowicie nie pasują do stereotypu literatury czeskiej jako lekkiej, łatwej i przyjemnej - mówił w Dwójce Andrzej Jagodziński, tłumacz oraz znawca literatury czeskiej i słowackiej.
Okładka książki Czescy ekspresjoniści
Okładka książki "Czescy ekspresjoniści"Foto: materiały prom./_Alicja_(Pixabay)
Posłuchaj
28'20 Andrzej Jagodziński o książce "Czescy ekspresjoniści" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Posłuchaj
28:20 Dwójka 2021.01.27 O wszystkim z kulturą.mp3 Andrzej Jagodziński o książce "Czescy ekspresjoniści" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 


literatura czeska okladki 1200.png
Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację

Literatura czeska ma w Polsce wielu oddanych czytelników. Bohumil Hrabal, Milan Kundera, Josef Skvorecki, Petr Sabach czy nieśmiertelny Jaroslav Hasek to pisarze lubiani i popularni w naszym kraju. Ale byli też inni, bardzo interesujący, niepospolici autorzy, umiejący oddawać ducha swoich czasów i egzystencjalną sytuację człowieka w świecie.

Szczególnie interesujące nurty artystyczne pojawiły się w literaturze pierwszych trzech dekad wieku ubiegłego. Niektórzy z autorów piszących wtedy - zarówno jeszcze w monarchii austro-węgierskiej, jak i w niepodległej Czechosłowacji - nie pasują do stereotypu literatury czeskiej uważanej za lekką i zabawną.

Czterech ekspresjonistów

Właśnie ich biografię i twórczość przybliża w książce "Czescy ekspresjoniści" Jindřich Chalupecký. Tymi czterema autorami są wspomniany Jaroslav Hasek, pokazany przez Chalupeckiego w sposób daleki od stereotypów, a także Richard Weiner, Ladislav Klima oraz Jakub Deml.

O twórczości pisarzy, u których - jak twierdzi autor książki - doświadczenie artystyczne przenika do życia, a życie do literatury – opowiadał Andrzej Jagodziński, jeden z tłumaczy tomu esejów Chalupeckiego.

- Chalupecki miał bardzo trudne życie w swoim kraju. Mógł bardzo krótko publikować. Był głównie teoretykiem i krytykiem sztuki. Ponieważ jednak był eseistą niepokornym i zbyt awangardowym nie miał szans na publikowanie - mówił Andrzej Jagodziński. Jak podkreślił gość audycji: - Chalupecki był wybitnym znawcą całego kontekstu nowoczesnej sztuki europejskiej. 

Czytaj także:

Opowieść "Czescy ekspresjoniści" to nie tylko historia sztuki. Sporo dowiadujemy się także o sytuacji społecznej, politycznej i historycznej ówczesnej Europy. - Twórczość analizowana przez Chalupeckiego niezwykle szczegółowo i precyzyjnie jest osadzona w całym tym kontekście historii Czechosłowacji - podsumował Andrzej Jagodziński.

Tych czterech pisarzy, o których pisze Chalupecki nigdy się nie spotkało. Po pierwsze dlatego, że należeli do innych kręgów literackich, a po drugie wszyscy byli samotnikami. - To była na pewno zbyt trudna twórczość, aby zyskać popularność - mówił gość audycji. - Wszyscy ci pisarze byli w Polsce tłumaczeni, ale żaden nie wszedł do kanonu literatury - dodał.

Chalupecki pisał, że u tych pisarzy doświadczenie artystyczne przenika do życia, a życie do literatury. - Wszyscy byli dość osamotnieni i dość osobni a określenie, że są to "osobne głazy które wystawały z literatury", które pojawia się w książce, jest jak najbardziej na miejscu - podkreślił Andrzej Jagodziński.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Andrzej Jagodziński (tłumacz)

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 17.30 

Zobacz więcej na temat: literatura Czechy Dorota Gacek