more_horiz
Nauka

Życie na Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2007 14:11
NASA nie przestaje poszukiwać życia na ciałach niebieskich, jakie krążą w naszym Układzie Słonecznym. Tym razem za cel Agencja wzięła jeden z najbardziej znanych księżyców Jowisza o swojsko brzmiącej nazwie Europa.

Chociaż satelita największej planety naszego Układu znajduje się pięciokrotnie dalej od Słońca niż Ziemia, według naukowców mogło rozwinąć się na nim życie.

Profesor Ronald Greeley ze State University of Arizona 18 lutego, podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Nauki (the American Association for the Advancement of Science) w San Francisco, zaprezentował plan badań na tym księżycu. „Europa jest wyjątkowa  w naszym Układzie Słonecznym – mówi. – To skalisty obiekt, niewiele mniejszy od naszego Księżyca, a pokrywa go głęboka na 160 km warstwa zamarzniętej wody”. Czyli znajduje się na nim więcej wody niż we wszystkich oceanach Ziemi razem wziętych! Na Europie są również związki organiczne (odkryte przez sondę Galileo) i źródło energii, a zatem zamarznięta Europa, obok Marsa i dwóch satelitów Saturna -Tytana i Enceladusa, jest typowana jako potencjalne miejsce, w którym mogło się zrodzić się życie. Misji, badających Marsa, jest już sporo; także dużo odleglejsze niż Europa Tytan i Enceladus doczekały się już własnej, zgłębiającej ich tajniki sondy Cassini.

Badania wykonane przez Cassini przekonują nas, że na Tytanie i Enceladusie woda w stanie płynnym nie występuje. Nie wiadomo, czy na Europie jest podobnie - czy jest zamarznięta aż po sam dół, czy tez może występuje tam w stanie ciekłym. Wyniki badań przeprowadzonych przez sondę Galileo zostawiły więcej tajemnic niż odpowiedzi. Zdjęcia wykonane w trakcie misji sugerują jednak, że pod lodem może kryć się ciekły ocean. Gdyby lodowa warstwa była na tyle cienka, że umożliwiałaby przebicie się przez nią dostępnymi nam środkami, być może moglibyśmy odnaleźć ślady życia – podkreśla Greeley.

Paleobiolog Jere H. Lipps z Uniwersytetu Kalifornijskiego, bazując na swoich doświadczeniach w badaniach nad organizmami zamieszkującymi rejon Antarktyki, podkreśla, ze w takich „mroźnych” warunkach może przetrwać wiele organizmów – przede wszystkim bakterii, ale i ślimaków czy gąbek. „Europa powinna stać się głównym miejscem, gdzie poszukujemy życia” – twierdzi. – „Wielu naukowców twierdzi, że tamtejsze środowisko może sprzyjać istnieniu życia i że moglibyśmy znaleźć dowody na jego istnienie”.

Eugeniusz Wiśniewski

Źródło: EurekAlert, Arizona State University News

 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem