more_horiz
Nauka

Zamurowana Hera

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2007 11:29
Spektakularne odkrycia greckich posągów wciąż się zdarzają. A wydawałoby się, że w Grecji nie zostało już nic do odkrycia...

 

 

 

Spektakularne odkrycia greckich posągów wciąż się zdarzają. A wydawałoby się, że w Grecji nie zostało już nic do odkrycia...

Kilka dni temu archeolodzy, prowadzący badania u podnóży Olimpu, ogłosili odnalezienie mającej 2 200 lat marmurowej greckiej rzeźby, przedstawiającej boginię Herę. Została ona znaleziona w murze otaczającym miasto Dion, leżące niecałe 100 km od Tesalonik. Posąg powstał w II w. p.n.e. i jest w bardzo dobrym stanie, choć – co typowe dla wielu zachowanych do dzisiaj greckich rzeźb – nie posiada głowy i rąk, które utrącono najprawdopodobniej w czasie przenosin. Niegdyś bowiem posąg stał w świątyni w tym mieście, prawdopodobnie wraz z rzeźbą przedstawiającą Zeusa, najważniejszego greckiego boga i męża Hery.

Posąg Zeusa odnaleziono podczas badań prowadzonych na terenie świątyni w Dion w 2003 roku. Jak przypuszcza Dimitris Pantermalis, archeolog i wykładowca Uniwersytetu w Tesalonikach, kierujący badaniami w Dion od ponad trzydziestu lat, rzeźbę, przedstawiającą Herę wyniesiono z sanktuarium i zamurowano najprawdopodobniej w czasach chrześcijańskich. Olbrzymia bryła marmuru z pewnością wydawała się mieszkańcom znakomitym wypełniskiem murów obronnych.

Odkryty posąg ma przedstawiać siedzącą na tronie kobietę  i wykonany jest z gruboziarnistego marmuru – dokładnie takiego samego, z jakiego wyrzeźbiono znalezioną wcześniej rzeźbę Zeusa. „Reprezentuje dokładnie tę samą technikę wykonania i jest tego samego rozmiaru, co pozwala nam ponad wszelką wątpliwość połączyć ze sobą obydwa posągi” – mówi Pantermalis. Jeżeli domysły archeologów są słuszne, byłby to pierwszy przypadek, kiedy dwa posągi, przedstawiające różnych bogów, zostały umieszczone w jednej świątyni. Możliwe, że boskiemu małżeństwu towarzyszyła także córka Zeusa, Atena, bogini mądrości. Pantermalis wierzy, że uda się odnaleźć także ją.
 
Dion, w którym odnaleziono posągi, było zamieszkane od epoki żelaza, prawdziwego znaczenia nabrało jednak w czasach starożytnej Grecji. Było centrum duchowym dawnych Macedończyków. Aleksander Wielki składał tam ofiary przed rozpoczęciem kampanii przeciwko Persji. W epoce chrześcijańskiej stało się stolicą biskupią. Dotychczasowe wykopaliska przyniosły wspaniałe efekty: odsłoniły między innymi ruiny świątyń, teatrów, stadionów, mury miejskie, łaźnię i system ulic. Odkryto także wiele posągów.

Eugeniusz Wiśniewski
 
Na podstawie: LiveScience

Zobacz więcej na temat: archeologia Ateny Grecja
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem