X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Nauka

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. "Dar, który może uratować życie"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 16:53
"Chcesz oddać narządy po śmierci?" - taki napis pojawił się w środę na chodnikach polskich miast. Ministerstwo Zdrowia chce w ten sposób zachęcić Polaków do dawstwa narządów czy szpiku kostnego.
Audio
  • W opinii ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w Polsce problemem nie jest niechęć do oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, ale brak rozmowy na ten temat z bliskimi (IAR)
Kampanię Zgoda na życie Ministerstwo Zdrowia prowadzi od października ubiegłego roku
Kampanię "Zgoda na życie" Ministerstwo Zdrowia prowadzi od października ubiegłego rokuFoto: Ministerstwo Zdrowia

- W Polsce problemem nie jest niechęć do oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, ale brak rozmowy na ten temat z bliskimi - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Czytaj wiecej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jak wskazał"polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu". - Natomiast w wielu przypadkach rodzina, nie znając woli zmarłej osoby, odnosi błędne wrażenie, że to na niej spoczywa ciężar tej decyzji - zauważył.

- Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców. Przypadający 26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji jest ku temu doskonałą okazją - stwierdził.

Minister podkreślił, że Światowy Dzień Donacji i Transplantacji to okazja, by każdy uświadomił sobie, "że dar, jaki można złożyć, także po naszej śmierci, drugiemu człowiekowi może uratować życie człowieka albo nawet wielu ludzi".

Radziwiłł przypomniał, że resort pracuje nad nowelizacją tzw. ustawy transplantacyjnej, która ma usprawnić działanie systemu.Kampanię "Zgoda na życie" Ministerstwo Zdrowia prowadzi od października ubiegłego roku. Do środowej akcji umieszczania napisów na chodnikach miast włączyły się też urzędy miejskie w Kielcach, Lublinie, Katowicach, Białymstoku oraz Zielonej Górze.

W kilkudziesięciu lokalizacjach w każdym z tych miast pojawiły się napisy skłaniające mieszkańców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów.

Kampania "Zgoda na życie" potrwa do końca 2016 roku. Jej celem jest m.in. zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów. Ma w tym pomóc m.in. aplikacja dostępna pod adresem http://deklaracja.zgodanazycie.pl

Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą można udostępnić w mediach społecznościowych.

Kampania jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020.

***

Według danych Poltransplantu, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji w Polsce w ostatnich dwóch latach liczba przeszczepów od zmarłych dawców spadła.

Z danych Poltransplant wynika, że w 2015 roku przeszczepiono 1432 narządy. W 2014 roku wykonano 1531 przeszczepów a w 2013 - 1536. W 2012 roku przeszczepiono 1546 narządów.

Dalszego spadku transplantacji można oczekiwać w 2016 roku. Do września tego roku przeprowadzono 1076 przeszczepów narządów od zmarłych dawców.

PAP, IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia: konieczne jest popularyzowanie idei transplantacji

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 09:00
- Liczba przeszczepów narządów, tkanek i komórek od żywych dawców rośnie, ale wciąż konieczne jest krzewienie w społeczeństwie idei transplantacji - powiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala wręczając w gmachu resortu odznaczenia "Zasłużony Dawca Przeszczepu".
rozwiń zwiń