X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Zalety siesty

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2007 12:22
Popołudniowa drzemka chroni przed zawałem.
Audio

Przeprowadzone na szeroką skalę badania trybu życia dorosłych Greków pokazują, że regularna siesta, połączona z krótką drzemką w środku dnia, znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca.

Do trwających przez sześć lat badań przystąpiły 23 681 zdrowe osoby w wieku od 20 do 86 lat, bez jakiejkolwiek historii chorób sercowych. W momencie przystąpienia do badań wszyscy uczestnicy wypełnili drobiazgową ankietę, dotyczącą trybu życia, aktywności ruchowej, diety. Dodatkowe pytanie dotyczyło siesty. Przez okres trwania badań spośród uczestników zmarły 732 osoby - naukowcy szczegółowo przeanalizowali przyczyny ich zgonu.

Skąd pomysł, by uwzględnić to pytanie w ankiecie? Otóż wcześniejsze badania pokazywały, że w krajach, w których panuje obyczaj siesty, zdecydowane rzadsze są przypadki śmierci z powodu ataku serca. Badania te nie uwzględniały jednak ważnych czynników, wpływających na ryzyko zawału – takich jak dieta, wiek i aktywność fizyczna. Takie kompleksowe badania postanowił wykonać zespół doktor Androniki Naska z Akademi Medycznej w Atenach.

Ich wyniki potwierdzają wcześniejsze obserwacje – po uwzględnieniu pozostałych czynników ryzyka okazało się, że osoby nawet bardzo nieregularnie odpoczywające w czasie siesty o 34% rzadziej umierają na zawał, u tych zaś, którzy regularnie ucinają sobie półgodzinną drzemkę przynajmniej trzy razy w tygodniu, ryzyko to jest niższe aż o 37%. Wśród mężczyzn aktywnych zawodowo ryzyko śmierci z powodu choroby serca jest aż o 64 % niższe. “Siesta znakomicie wpływa na rozładowanie stresu, a to znacznie zmniejsza ryzyko chorób serca” – tłumaczą wyniki badacze.

Jakub Urbański

Na podstawie: Archives of Internal Medicine i Science Direct.

Zobacz więcej na temat: Ateny diety zawał serca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezdech senny

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2007 13:15
Jeżeli spałeś 8 godzin i nadal czujesz się niewyspany, prawdopodobnie cierpisz na zaburzenia oddechu podczas snu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy biorą lek, który grozi zawałem lub udarem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 20:24
Europa zastanawia się nad wycofaniem popularnego leku na odchudzanie, w Polsce nadal tysiące osób z nadwagą łyka specyfiki, które mogą powodować groźne skutki uboczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba zawałów spada dzięki zakazowi palenia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 06:48
Zakaz palenia w miejscach pracy znacznie poprawia stan zdrowia ludzi, przede wszystkim osób starszych. W Nowej Zelandii padła m.in. liczba zawałów serca.
rozwiń zwiń