X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Podgrzewane boiska

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2007 10:42
Kolejne cztery polskie stadiony ekstraklasy będą miały nowoczesną, podgrzewaną murawę.
Audio

''Boisko, fot. C. Voitus. Źródło: Wikipedia.
Kolejne cztery polskie stadiony ekstraklasy będą miały nowoczesną, podgrzewaną murawę. W ten sposób wiosną tego roku wszystkie 16 klubów pierwszej  ligi piłki nożnej będzie się mogło pochwalić podgrzewanym boiskiem. To kolejny, ważny etap unowocześniania naszych stadionów. Ostatnie w kolejce do zastosowania tej technologii są kluby z Górnego Śląska (Górnik Zabrze i Odra Wodzisław) oraz Łodzi (ŁKS i Widzew). Przeróbki architektoniczne, montaż sztucznego oświetlenia, a teraz specjalne ogrzewanie murawy wymusza system licencyjny oraz nasze starania o organizację Euro 2012.

Technologia podgrzewania murawy zapobiega zamarzaniu powierzchni gruntu. Nareszcie odejdzie w niepamięć przekładanie pierwszych spotkań ligowych z powodu zamarzniętego lub błotnistego boiska, które groziło kontuzjami. Temperatura w strefie ukorzenienia trawy, na głębokości ok.10cm będzie utrzymywana na poziomie 6-10 °C. Tym sposobem podgrzewana murawa będzie zielona od lutego do listopada.

Kable grzejne montuje się podczas układania lub odnawiania murawy. Powierzchnia boiska musi zostać wyrównana i wyposażona w skutecznie działający drenaż. System tego typu może być również instalowany bez usuwania murawy. Kabel grzejny umieszcza się wtedy w nacięciach szerokości 2 cm, głębokich na 15-18 cm. Trawę ogrzewają przewody o mocy 17-20 W/m, zasilane napięciem 230 lub 400 V. Do sterowania instalacją grzejną służą termostaty, współpracujące z czujnikiem temperatury w strefie korzeniowej, umieszczonym około 10 cm pod powierzchnią. Powierzchnię boiska można podzielić na strefy kontrolowane przez osobne termostaty i czujniki. W Łodzi oraz Wodzisławiu podgrzewanie będzie elektryczne, natomiast w Zabrzu zastosowane zostaną przewody grzejne wypełnione glikolem.

Aparatura podgrzewająca płytę główną zużywa 700-800 kW energii. Ponieważ może korzystać ze źródeł oświetlenia boiska, nie jest konieczne instalowanie dodatkowej instalacji elektrycznej czy transformatora. W sezonie zimowym instalacja grzejna wykorzystuje zaledwie ok. 20 proc. swojej mocy. Włącza się ją na maksymalne grzanie przed planowanym meczem i przygotowuje boisko na konkretny dzień. Koszt takiej instalacji zwraca się już po pierwszym biletowanym meczu.

Agnieszka Labisko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak