X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Nauka

GENETYKA: Leworęczność zapisana w genach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2007 10:18
Naukowcy z Oksfordu odkryli dlaczego używamy częściej prawej lub lewej ręki
Audio

 

Co 10 człowiek na świecie jest leworęczny, a przyczyna tego zjawiska nie jest do końca jasna. Teraz być może łatwiej będzie rozwiązać zagadkę, bo naukowcy z Oksfordu odkryli gen, mający wpływ na to, że człowiek lepiej i zręczniej posługuje się lewą, a nie prawą ręką (lub odwrotnie). Gen o symbolu LRRTM1, wydaje się odgrywać kluczową rolę w podziale funkcji obu półkul mózgowych – u większości za mowę i emocje odpowiada lewa połowa, natomiast u leworęcznych jest na opak. Dalsze badania mają potwierdzić tę tezę i wyjaśnić szczegóły, a są one bardzo istotne, bo gen podejrzewany jest również o związek z powstawaniem pewnych chorób psychicznych, np. schizofrenii. Warto jednak zaznaczyć, że tzw mańkuci lepiej radzą sobie tam, gdzie trzeba szybko myśleć np. w grach komputerowych, a sprawniejsza lewa ręka jest atutem w sportach walki.

 

Źródło: BBC

 

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: BBC schizofrenia Sporty walki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak