X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

Pierwsza pływająca elektrownia wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 13:18
W Norwegii rusza pierwsza na świecie pływająca turbina wiatrowa.
Audio

Norwescy eksperci uruchamiają pierwszą na świecie pływającą turbinę wiatrową. W przyszłości takie urządzenia mogą stać się cennym źródłem czystej elektryczności.

Pływająca turbina o mocy 2,3 MW będzie przymocowana linami do morskiego dna, wystarczająco daleko, by nie była widoczna z nabrzeża. Elektrownia ma powstać na Morzu Północnym, 10 km od brzegów wyspy Karmoy - przy zachodnim wybrzeżu Norwegii.  Na powierzchni będzie utrzymywała się dzięki specjalnej boi, podobnej do tych, jakie stosuje się przy budowaniu platform wiertniczych. Zanurzenie boi będzie można regulować dzięki zmianom objętości płynnego balastu. Wieża turbiny wiatrowej będzie liczyła 65-metrów wysokości i 8-metrów średnicy. Rozpiętość skrzydeł turbiny wyniesie ponad 80 metrów, a waga całej konstrukcji przekroczy 130 ton.

Nowatorskie rozwiązanie ma być korzystne nie tylko dla przemysłu energetycznego, ale także dla rybaków, statków transportowych, ptaków czy wojskowych radarów. Zdaniem norweskich ekspertów pływające turbiny mogą sprawdzić się w krajach, w których na lądzie wiatr jest zbyt słaby oraz nie ma możliwości stawiania wiatrowych farm blisko wybrzeża. Jak podkreślają specjaliści z firmy StatoilHydro, która zbuduje morskie wiartaki, opanowanie budowy takich urządzeń otwiera nowe perspektywy w dziedzinie energetyki wiatrowej. - Wiatry na morzu są silniejsze i bardziej stałe, dysponujemy (na morzu) dużo większymi obszarami i unikamy konfliktów, z jakimi związana jest budowa takich elektrowni na lądzie - wyjaśniła Alexandra Bech Gjoerv, kierująca działem Nowej Energetyki StatoilHydro.

Dobre warunki dla takich rozwiązań panują w rejonie Północnej Europy, Półwyspu Iberyjskiego czy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Niestety koszt budowy morskich wiatrowych elektrowni jest ciągle bardzo wysoki – by skonstruować jedną turbinę wydano 52 mln euro.

Przemysław Goławski / Rafał Motriuk / iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słońce energią Chin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2009 10:39
Największa elektrownia słoneczna powstanie w Chinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekoenergetyka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 12:43
Audycja Programu I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasywny budynek zużyje 80 proc. energii mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 16:16
Do 2012 roku w Katowicach powstanie tzw. biurowiec pasywny, który dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń