more_horiz
Nauka

AWIONIKA: Duch w maszynie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2008 12:00
Bezzałogowe samoloty zastąpią ludzi w misjach, które są zbyt trudne lub niebezpieczne dla pilotów.

Samoloty sterowane zdalnie od dawna są w użyciu wojska, a teraz posłużą się nimi również naukowcy. Naukowcy z NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) twierdzą, że skrzydlate narzędzia zrewolucjonizują sposób monitoringu ziemskich systemów – dlatego instytucja ta zainwestuje 3 mln dolarów w najnowszy sprzęt tego typu. - Duża część atmosfery jest w zasadzie nieobserwowana – mówi Marty Ralph, meteorolog z NOAA. – Sądzę, że bezzałogowe samoloty staną się dominujące w tej dziedzinie.

W jakich misjach znajdą zastosowanie zakupione urządzenia? W tych, które naukowcy nazywają “nudnymi, brudnymi i niebezpiecznymi”, a zatem m.in. pomogą przewidywać intensywność huraganów, badań prędkość topnienia lodu na Arktyce i przewidywaniu powodzi na zachodnim wybrzeżu Ameryki. Ponieważ typy misji są różne, różne będą również modele samolotów. Huragany badać będą wytrzymałe i pracujące na niskim pułapie wysokości samoloty LALE (Low Altitude Long Endurance), które jednak nie latają zbyt szybko. Z kolei maszyny typu Globar Hawk, zbudowane przy współpracy NASA, latają szybko i mogą przenosić ciężkie ładunki – prawie tonę.

 

 

 

Zobacz więcej na temat: NASA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem