more_horiz
Nauka

Księżyc jest pokryty wodą

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 12:26
Zaskakujące ustalenia naukowców.

Wszyscy z niecierpliwością oczekują wyników eksperymentu, który w październiku ma przeprowadzić sonda NASA Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS). Dwuetapowe bombardowanie krateru na południowym biegunie Srebrnego Globu wykaże, czy wśród odprysków znajduje się lód. Na dwa tygodnie przed planowanym „atakiem” LCROSS, to jednak inna sonda dostarcza dowodów, że na Księżycu znajdują się zasoby wody. Zaobserwowano ją jednak w zupełnie innym miejscu!

Najnowsze badania wskazują, że molekuły wody występują w niewielkich koncentracjach na powierzchni całego Księżyca. Co więcej, jest niewykluczone, że na Księżycu może istnieć wodny cykl, w którym cząsteczki wody rozpadają się i tworzą na nowo w trakcie księżycowego dnia (trwającego około dwóch ziemskich tygodni).

Zdaniem autorów trzech artykułów na ten temat, jakie ukazały się w czasopiśmie „Science”, absorpcja światła wskazuje na obecność na powierzchni Księżyca molekuł wody lub hydroksylu (-OH), a najprawdopodobniej obu (z powodu podobnego składu chemicznego, cząsteczki te mają podobne właściwości związane z absorpcja światła). Tych danych dostarczyła analiza przeprowadzona przez Moon Mineralogy Mapper (M3), instrument okrążający Księżyc na pokładzie indyjskiego pojazdu Chandrayaan 1, którego misja dobiegła końca w zeszłym miesiącu.

Kiedy naziemna obsługa M3 otrzymała powyższe dane, myślała, że zaszła pomyłka. Dalsze analizy potwierdziły jednak, że cała powierzchnia Księżyca zdradza obecność molekuł złożonych w wodoru i tlenu. Analiza archiwalnych danych, jakich dostarczyła w 1999 roku sonda Cassini, obecnie badająca Saturna, a wówczas przelatująca obok Srebrnego Globu, potwierdziła tezę o „nawodnionej” powierzchni  Księżyca. Kolejne potwierdzenie nadeszło z próbnika Deep Impact, który w czerwcu minął naturalnego satelitę Ziemi w drodze na rendez-vous z kometą, które ma nastąpić w 2010 roku.

- “Dane z Deep Impact to mocny dowód na to, że woda jest na Księżycu wszędzie” – mówi geolog planetarny Jessica Sunshine z Uniwersytetu Maryland. - "Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o niewielkiej ilości wodnych molekuł, mniejszej niż na najgorętszych ziemskich pustyniach” – dodaje. A jednak na Księżycu, na którym wody miało nie być, nawet taka ilość powoduje sensację.

Skąd woda na księżycowej powierzchni? Jednym z wyjaśnień jest oddziaływanie naładowanego magnetycznie wiatru słonecznego na zawierające tlen minerały na powierzchni Srebrnego Globu. Dlaczego jednak ową wodną warstewkę odkryliśmy dopiero teraz, 10 lat po pierwszym jej zarejestrowaniu przez sondę Cassini? To zagadnienie z socjologii nauki – nikt dotąd nie interesował się tymi pomiarami. Ponieważ to LCROSS miała zając się wodą na Księżycu, naukowcy nie spojrzeli na dane z innych satelitów.

Eugeniusz Wiśniewski

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos NASA