X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

Medale dla fizyków z CERN

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 15:24
Dr Andrzej Siemko i dr Mick Storr zostali odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi na rzecz polskiej oświaty w dziedzinie fizyki.
Audio

Odznaczenia odebrali w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, wręczył je Krzysztof Stanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Jak mówi Marek Pawłowski, rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, naukowców uhonorowało Ministerstwo Edukacji Narodowej na wniosek Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Nagrody wręczono w uznaniu osobistego zaangażowania obu fizyków w organizację w CERN kursów dla polskich nauczycieli szkół średnich. - Dalekosiężnym celem kursów jest zahamowanie niepokojącego spadku zainteresowania przedmiotami ścisłymi wśród uczniów polskich szkół średnich i na uczelniach wyższych – wyjaśnia Polskiej Agenci Prasowej Pawłowski.

Zarówno dr Siemko jak i dr Storr są pracownikami Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii. Dr Andrzej Siemko kieruje grupą odpowiedzialną za instalacje systemu zabezpieczeń w tunelu Wielkiego Zderzacza Hadronów. Przygotowuje także szkolenia dla nauczycieli fizyki z Polski. Osobiście czuwa nad programem szkoleń, doborem wykładowców. Dr Mick Storr, brytyjski fizyk, jest członkiem Grupy Edukacyjnej i wraz z Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli organizuje wyjazdy szkoleniowe dla polskich nauczycieli. Obaj naukowcy sami również prowadzą wykłady i kursy. Szkolenia inspirują, motywują i uczą jak pracować z uczniami, by trudne zagadnienia z fizyki przekazać w sposób atrakcyjny i przystępny.

Cały kurs dla nauczycieli podzielony jest na dwie części - część teoretyczną i część praktyczną. Teoria obejmuje zajęcia ze wstępu do fizyki cząstek elementarnych, zagadnienia związane z akceleratorami i detektorami, wprowadzenie do kosmologii oraz zastosowania fizyki cząstek. Zajęcia praktyczne wiążą się z przygotowywaniem szkolnych pokazów z fizyki cząstek elementarnych, organizowane są też ćwiczenia, w których nauczyciele rozwiązują problemy jakie mogą pojawić się na lekcjach.

- Chodzi o to, aby trafić do osób, które mają największą siłę oddziaływania na młodzież. Mogą one przekazywać swoje doświadczenia i pasję młodym ludziom, potencjalnym studentom kierunków ścisłych – mówił w wypowiedzi dla PAP prof. Jan Nassalski z Instytutu Problemów Jądrowych, reprezentant polskich fizyków w Radzie CERN i jeden z inicjatorów programu nauczycielskiego.

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli współpracuje z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii w obszarze szkoleń nauczycieli w zakresie realizacji najtrudniejszych zagadnień z fizyki współczesnej od stycznia 2007 roku. Do dzisiaj CODN we współpracy z CERN przeprowadził osiem kursów, podczas których przeszkolono ponad 200 nauczycieli.

Paweł Zych

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zderzacz znów działa

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 10:26
Po miesiącach bezczynności LHC znowu będzie zderzał cząstki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co po LHC?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:05
Przedstawiamy naukowe możliwości i trwające już prace nad nowymi zderzaczami cząstek. Jeszcze potężniejszymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LHC bije rekordy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 16:32
Osiągnięto już energie przekraczające 1 teraelektronowolt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LHC: Wyścig z czasem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 13:00
Pierwszy artykuł o wynikach badań LHC trafił do prasy naukowej kilka dni po uruchomieniu Zderzacza.
rozwiń zwiń