X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

Palisz? Masz niższe IQ

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 12:39
Badacze dowodzą: palacze mają niższy iloraz inteligencji niż niepalący.
Audio

Badacze dowodzą: palacze mają niższy iloraz inteligencji niż niepalący. Im więcej palimy, tym niższe jest nasze IQ - wynika to z badania ponad 20 tys. izraelskich rekrutów. Jednak to nie palenie wpływa na obniżenie IQ, ale niższe IQ wpływa na to, że decydujemy się na palenie.

Palacze mają pod górkę

Wyniki są jednoznaczne: młodzi mężczyźni, którzy wypalają co najmniej paczkę papierosów dziennie, mają wyniki w testach na IQ średnio o 7,5 punkta gorsze niż ich niepalący koledzy - odkrył dr Mark Weiser i jego współpracownicy z Centrum Medycznego Sheba w Tel Hashomer. W publikacji w czasopismie "Addiction" Weiser postuluje, aby programy zapobiegania nałogom kierowane były zwłaszcza do dorastającej młodzieży z gorszymi wynikami IQ.

To kolejne badania, które dowodzą związku pomiędzy paleniem i gorszą inteligencją. Jednak wyniki tekstów na inteligencję, które były podstawą dotychczasowych analiz, pochodziły często z dzieciństwa badanych. Poprzednie badania obejmowały także ludzi mających problemy z zachowaniem albo problemy psychiczne. Okazało się, że w obu tych przypadkach rośnie zarówno ryzyko, że dany człowiek sięgnie po papierosy, jak i to, że ma on stosunkowo niższy iloraz inteligencji.

Inteligencja rekrutów

Teraz, aby lepiej zrozumieć związek między paleniem a ilorazem inteligencji, naukowcy zbadali rekrutów do izraelskiej armii, mających 18, 20 i 21 lat. Oczywiście, nikt z nich nie miał większych problemów ze zdrowiem psychicznym, bo to zdyskwalifikowałoby go jako kandydata do służby. Okazało się, że 28 proc. tych mężczyzn paliło co najmniej jednego papierosa dziennie. Około 3 proc. deklarowało się jako „byli palacze”, a 68 proc. twierdziło, że nie paliło nigdy. W testach na inteligencję palacze osiągali wyniki wyraźnie gorsze od niepalących. Średni wynik IQ w przypadku niepalących wynosił około 101, natomiast mężczyźni, którzy zaczęli palić jeszcze przed poborem, osiągali przeciętnie 94. Co więcej, wynik IQ systematycznie spadał proporcjonalnie do liczby wypalanych dziennie papierosów - od 98 u rekrutów popalających od jednego do pięciu papierosów, do średnio 90 u mężczyzn wypalających więcej niż paczkę. Uznaje się, że wynik IQ w zakresie 84-116 należy do osób "przeciętnie inteligentnych".

Podczas rozwiązywania testu rekrutom nie pozwolono palić, możliwe więc, że na wyniki badania palaczy wpłynęły objawy chwilowego odstawienia nikotyny. Aby jednak uniemożliwic podobne protesty urazonych palaczy, zbadano także inteligencję mężczyzn, którzy w wieku 18 lat nie palili, a w nałóg wpadli już w wojsku. Także ich wyniki były niższe niż wyniki nigdy niepalących (przeciętnie 97), co pozwala sądzić, że "odstawienie nikotyny prawdopodobnie nie było przyczyną różnic", jak napisali autorzy badania. Naukowcy porównali także iloraz inteligencji 70 par służących w armii braci. Wybrano te pary, w których tylko jeden brat był nałogowcem. I znowu przeciętny wynik badania niepalących przewyższał wynik ich braci tkwiących w szponach nałogu.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: kandydaci medycyna psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klub inteligentów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2008 12:00
IQ uważany jest dziś za wyznacznik ludzkiej inteligencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co drugi Polak pali papierosy przy dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 06:21
Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa. W tym roku w centrum kampanii są dzieci - ofiary biernego palenia. Co czwarta kobieta w ciąży pali tytoń, a co drugi palacz nie przejmuje się, że obok są dzieci.
rozwiń zwiń