more_horiz
Nauka

Możemy stworzyć małego neandertalczyka. Potrzebna matka-ochotniczka

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 14:50
Tak twierdzi profesor George Church z Harwardu. Procedura w większości krajów świata nie jest legalna.
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiego
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiegoFoto: Wikipedia/Vugluskr
Możemy stworzyć małego neandertalczyka. Potrzebna matka-ochotniczka 
Tak twierdzi prof. Geoge Church z Harwardu. Procedura, oczywiście, w większości krajów świata nie jest legalna. Czy jednak naprawdę naukowcy są w stanie odtworzyć zaginiony gatunek człowieka?
Dysponujemy już pełna pulą DNA neandertalczyków. Jak wyjaśnia prof. George Church, kontrowersyjny genetyk z Harvard School of Medicine, proces odtworzenia przedstawiciela dawnego gatunku jest zatem osiągalny. 
W wywiadzie dla dziennika Der Spiegel genetyk stwierdził, że z neandertalskiej kości udało mu się uzyskać już tyle materiału DNA, że częściowe odtworzenie gatunku jest możliwe. Chciałby stworzyć hybrydę, wprowadzając neandertalskie DNA do ludzkiej komórki macierzystej, a następnie metodą klonowania stworzyć zarodek, który musiałaby jednak wynosić prawdziwa matka. - Potrzeba już tylko odważnej kobiety do urodzenia tego dziecka - mówi Church. 
 
Genetyk z Harvardu jest jednym z założycieli projektu Human Genome Project, dzięki któremu dysponujemy pełna mapą ludzkiego DNA. 
Jego propozycje dotyczące neandertalczyków budzą, oczywiście, sporo emocji. - Klonujemy inne ssaki - mówi. - Dlaczego nie możemy ludzi?
Church uważa także, że zmiana ludzkiego genomu pomogłaby w znalezieniu kuracji na HIV czy raka, a może nawet wydłużyć życie ludzkie do 120 lat. - Chodzi o genetyczną różnorodność - mówi. 
Wywiad Churcha komentuje obecnie większość serwisów naukowych.
- Odsuwając na bok wątpliwości etyczne - komentuje na łamach Forbesa dziennikarz Alex Knapp - muszę spytać prof. Churcha, czy rzeczywiście sklonowanie neandertalczyka jest tak łatwe, jak mówi. Klonowaliśmy inne gatunki, ale pewnym kosztem. Owca Dolly to tylko jeden z 29 bliźniaczych embrionów, tylko ona przetrwała.
Poza tym, kłopoty zdrowotne mogłaby mieć także matka-surogatka. - Tak naprawdę potrzebowalibyśmy dziesiątek kobiet. Wiele by poroniło lub urodziło martwe dzieci. Etyczne implikacje są nie do przyjęcia - mówi Knapp.
Wątpliwości ma także największy autorytet w dziedzinie, genetyk Svante Paabo, który zsekwencjonował genom neandertalczyka i bada także DNA innego gatunku praludzi, denisowian. - Zaczynając od samego DNA, które wydobyłoby się z kości i biorąc pod uwagę obecny poziom technologii: to jest niemożliwe - mówi agencji Associated Press.

Dysponujemy już pełną pulą DNA neandertalczyków. Jak wyjaśnia profesor George Church, kontrowersyjny genetyk z Harvard School of Medicine, proces odtworzenia przedstawiciela dawnego gatunku jest zatem wykonalny.

W wywiadzie dla dziennika "Der Spiegel" genetyk stwierdził, że wystarczającą ilość materiału DNA udało mu się uzyskać z neandertalskiej kości. Chciałby on stworzyć hybrydę, wprowadzając neandertalskie DNA do ludzkiej komórki macierzystej, a następnie metodą klonowania stworzyć zarodek, który musiałaby jednak wynosić prawdziwa matka. - Potrzeba już tylko odważnej kobiety do urodzenia tego dziecka - mówi Church.  

Genetyk z Harvardu jest jednym z założycieli Human Genome Project, dzięki któremu dysponujemy pełna mapą ludzkiego DNA. Jego propozycje dotyczące neandertalczyków budzą jednak sporo emocji. - Klonujemy inne ssaki. Dlaczego nie ludzi? - pyta Church retorycznie. Uważa on także, że zmiana ludzkiego genomu pomogłaby w znalezieniu kuracji na HIV czy raka, a może nawet wydłużeniu życia ludzkiego do 120 lat. - Chodzi o genetyczną różnorodność - mówi.

Wywiad Churcha komentuje obecnie większość serwisów naukowych. "Odsuwając na bok wątpliwości etyczne, muszę spytać profesora, czy rzeczywiście sklonowanie neandertalczyka jest tak łatwe, jak mówi. Klonowaliśmy inne gatunki, ale pewnym kosztem. Owca Dolly to tylko 1 z 29 bliźniaczych embrionów. Tylko ona przetrwała" - pisze na łamach "Forbesa" dziennikarz Alex Knapp. Poza tym kłopoty zdrowotne mogłaby mieć także matka-surogatka. - Tak naprawdę potrzebowalibyśmy dziesiątek kobiet. Wiele by poroniło lub urodziło martwe dzieci. Etyczne implikacje są nie do przyjęcia - mówi Knapp.

Wątpliwości ma także największy autorytet w dziedzinie, genetyk Svante Paabo, który zsekwencjonował genom neandertalczyka i bada DNA innego gatunku praludzi, denisowian. - Zaczynając od samego DNA, które wydobyłoby się z kości, i biorąc pod uwagę obecny poziom technologii, to jest niemożliwe - mówi agencji Associated Press.

(ew)

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem