X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Polacy budują testową bazę marsjańską

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 19:00
To będzie pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowych baz księżycowych. Powstanie w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim. Buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S.
Audio
  • Polacy uruchamiają analogową misję na Marsa - IAR, Rafał Motriuk
Pierwszym krokiem do podbicia Marsa powinno być podniesienie temperatury... (Zdjęcie ilustracyjne)
Pierwszym krokiem do podbicia Marsa powinno być podniesienie temperatury... (Zdjęcie ilustracyjne)Foto: ChadoNihi/CC0 Public Domain/pixabay.com

Właśnie rozpoczęli oni zbieranie pieniędzy i selekcję kandydatów na tak zwanych astronautów analogowych.

Fundusze gromadzone są na portalu Polak Potrafi. Celem projektu jest przetestowanie relacji ludzi z maszynami, a także nowoczesnej architektury i telemedycyny.

Spośród ponad pięćdziesięciu kandydatów na analogowych astronautów zostanie wybranych sześcioro. W połowie sierpnia mają oni własnymi rękami dokończyć budowę bazy mieszkalnej. Czas nagli - mówi IAR członek projektu, student Politechniki Wrocławskiej Szymon Gryś: - Mamy dość napięty termin. Musimy tak naprawdę całkiem niedługo rozpocząć budowę, wejść z koparkami i wszystko tam rozkopać - mówi.

Analogowi astronauci sprawdzą też swoją wytrzymałość: będą mieszkali w tej bazie przez dwa tygodnie w mało komfortowych warunkach. Cały projekt to wprawka przed podobnymi prawdziwymi misjami, na przykład na Marsa.

Projekt wspomaga Europejska Fundacja Kosmiczna, Polska Agencja Kosmiczna i ESA.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA Mars esa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ESA uruchamia europejski program badania Marsa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:00
Nowy europejski program badania Marsa jest już gotowy. Europejska Agencja Kosmiczna wyraziła formalną zgodę na rozpoczęcie misji ExoMars.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejczycy mają własny pomysł na fale grawitacyjne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 21:00
Po Amerykanach teraz także Europejczycy chcą badać tak zwane fale grawitacyjne. Zdaniem fizyków, to jedno z najważniejszych odkryć naukowych dwudziestego pierwszego wieku może mieć olbrzymie zastosowanie w badaniu wszechświata.
rozwiń zwiń