X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

Hit Song Science - przepis na przebój

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2007 15:15
Hit Song Science (HSS) to program komputerowy, który pozwala przewidzieć czy nowy utwór stanie się przebojem.
Audio

 

Hit Song Science (HSS) to program komputerowy, który pozwala przewidzieć czy nowy utwór stanie się przebojem. Korzysta z niego 5 największych światowych wytwórni płytowych (BMG, EMI, Sony, Universal, Warner Bros) oraz kilka amerykańskich stacji radiowych.

  

Grupa Technologii Algorytmicznych z firmy PHMI opracowała kombinację wskaźników do opisu melodii, takich jak: rytm, tempo, rodzaj akordów, zmiany natężenia dźwięku w czasie trwania utworu. Informatycy przebadali ponad 3 mln piosenek, które powstały od 1950 r., a ich wyniki zestawili na diagramie, nazwanym „muzycznym światem”.

 

Na wykresie pozostawiono jedynie punkty, obrazujące piosenki, które stały się przebojami. Okazało się, że hity amerykańskie tworzą 50 skupisk punktów, a brytyjskie – 60, częściowo odmiennych od tych z USA. Twórcy programu komputerowego HSS wykazali, że przeboje mają wspólne cechy i są w pewien sposób podobne do siebie. Wyjątkiem okazały się utwory o ważkim przesłaniu tekstu – te często nie mieściły się w melodycznych „przebojowych ramach”.

 

Następnie technologia została dostosowana do realiów współczesnego rynku muzycznego. Zawężono zakres badania do 5 ostatnich lat z cotygodniową aktualizacją bazy w oparciu o notowania odpowiednio „Billboard Hot 100” i „The British Pop Charts”. Analizowane są tylko te utwory, które min. jeden raz królowały na liście, a czas pobytu i lokaty w czołówce zestawienia decydują o przyznaniu odpowiednich wag wynikowi utworu.

 

Program Hit Song Science umożliwia analizę dowolnego, nowego utworu pod kątem zespołu właściwości i jego porównanie z dotychczasowymi przebojami. Sugeruje zmiany, które zwiększą szansę na sukces danej piosenki. Z HSS korzystają duże wytwórnie płytowe, indywidualni artyści oraz rozgłośnie radiowe. Przesyłają utwory przeznaczone do testowania w postaci plików MP3. Otrzymują w ciągu 24 godzin raport z podsumowaniem wyników w postaci noty w skali logarytmicznej od 0 do 10. Wynik większy lub równy 7 oznacza potencjalny hit. Wytwórnie płytowe otrzymują w dodatkowym pakiecie informację, dlaczego wynik jest niezadowalający oraz propozycje zmian, które zwiększą szansę na sukces. Analiza całego albumu kosztuje 4 tys. euro.

 

Technologia HSS staje się coraz popularniejsza w Stanach i Anglii. Brytyjski „Guardian” prognozuje, że niebawem stanie się ona standardem w światowym przemyśle muzycznym. Właśnie, coraz bardziej przemyśle, a nie sztuce...

 

Agnieszka Labisko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekologiczne miasto

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2007 11:52
Miasto bez dwutlenku węgla i odpadów - taki ambitny cel wyznaczyli sobie twórcy pionierskiej urbanistycznej wizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wbrew fizyce?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2007 13:13
Narusza podstawowe prawa fizyki, ale działa - "cudowny" grzejnik z Anglii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animacja od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2007 07:07
„Ratatuj”, najnowszy film Pixar Animation Studios, to kolejny krok w stronę bardziej realistycznych animacji.
rozwiń zwiń