more_horiz
Kultura

Senny koszmar w kolorze

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 12:47
Jeszcze przed premierą kinową, uznany został przez ekspertów, za jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Nagrodzony na tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię i scenariusz "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego jest już na ekranach polskich kin.

Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik) zupełnie przypadkowo trafia do domu Dziabasów (Kinga Preis i Marian Dziędziel). Nieufność gospodarzy szybko złamana zostanie przez tradycyjną polską gościnność. Po kilku latach milicyjna ekipa operacyjno dochodzeniowa prowadzi wizję lokalną w gospodarstwie Dziabasów. W progu ponownie staje Edward Środoń. Tym razem jego wizyta nie jest przypadkowa – ma pomóc w rekonstrukcji tajemniczych zdarzeń sprzed czterech lat. Polska jawi się w tym filmie jako senny koszmar w kolorze.

Ze względu na styl opowieści, "Dom zły" porównywany jest do filmu braci Coen "Fargo". Reżyser przyznaje, że porównania są w pewnym stopniu uzasadnione, a "Fargo" trzyma na półce z ulubionymi filmami. Poza tym Smarzowski zastosował w filmie pewne rozwiązanie dramaturgiczne z filmu Coenów, dotyczące przeniesienia punktu ciężkości z jednego bohatera na drugiego.

W filmie plejada polkich aktorów: Arkadiusz Jakubik („Wesele”), Marian Dziędziel („Zero”), Bartłomiej Topa („Boisko bezdomnych”), Kinga Preis („Cztery noce z Anną”), Katarzyna Cynke („Trzeci oficer”), Sławomir Orzechowski („Kiler”), Eryk Lubos („Moja krew”), Robert Więckiewicz („Lejdis”). Film wyreżyserował Wojtek Smarzowski. Autorem scenariusza jest Łukasz Kośmicki i Wojtek Smarzowski, zdjęcia zrealizował Krzysztof Ptak, autorem muzyki jest Mikołaj Trzaska.

(mz, iar)

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni