X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Zakopane się skończyło? Historia i mity niezwykłego miasta

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 01:03
- Ciągłe słyszymy o kresie Zakopanego. Moim zdaniem ono się skończyło, nim się na dobre zaczęło - mówi Maciej Krupa, autor "Kronik zakopiańskich".
Audio
Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce jak Zakopane. Od zawsze budziło ono emocje i przyciągało. Choć zmieniły się czasy i świat dookoła nas, Zakopane nadal ma swoich zwolenników, miłośników i przyjaciół
Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce jak Zakopane. Od zawsze budziło ono emocje i przyciągało. Choć zmieniły się czasy i świat dookoła nas, Zakopane nadal ma swoich zwolenników, miłośników i przyjaciółFoto: NAC

W stworzeniu mitu Zakopanego pomógł w drugiej połowie XIX wieku lekarz Tytus Chałubiński, zwany również "królem Tatr". W czasie epidemii cholery, która dotknęła miejscowość, nie opuścił on mieszkańców i był z nimi do czasu, aż zdławiono zarazę. - Gdy była potrzeba i ludzie marli jak muchy, on został wśród górali i leczył ich do końca. Później doktor Chałubiński był zawsze witany z otwartymi rękami - opowiada dziennikarz.

W jaki sposób ewoluował mit Zakopanego i dlaczego od wielu lat wieszczono mu schyłek? Z jakich powodów powstały "Kroniki zakopiańskie"? Dlaczego właśnie Zakopane stało się tak ważne? Tytus Chałubiński, Sabała, ksiądz Józef Stolarczyk, Klimek Bachleda, rodzina Witkiewiczów, państwo Kasprowiczowie, tragicznie zmarły Mieczysław Karłowicz - jakie jeszcze wybitne osoby są związane z tym miejscem? O tym więcej w rozmowie, którą poprowadził Michał Nogaś.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Michał Nogaś   
Gość: Maciej Krupa (dziennikarz, publicysta, etnolog, przewodnik tatrzański, tłumacz, autor "Kronik zakopiańskich")  
Data emisji: 8.12.2015  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Albert Camus, Kamel Daoud i książka jak lustro

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 03:45
- Chciałem napisać powieść, która byłaby pewnym pozdrowieniem dla Alberta Camusa, a jednocześnie przedstawiałaby inny punkt widzenia - mówi pisarz Kamel Daoud.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto Archipelag: Leszno, Kalisz, Konin

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:35
W ramach projektu "Miasto: Archipelag" Filip Springer odwiedza byłe polskie miasta wojewódzkie. Tym razem trafił do Wielkopolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaza o "Skoruniu", Szczerek o "Tatuażu z tryzubem"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 22:00
To już przedostatnie w tym roku wydanie programu. Sięgnęliśmy w nim po "Skorunia", świetny zbiór opowiadań Macieja Płazy i po nową książkę Ziemowita Szczerka. "Tatuaż z tryzubem" to zbiór reportaży i esejów z Ukrainy.
rozwiń zwiń