X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Zakopane nieobecne. O których mieszkańcach zapomnieliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 22:45
- Gruźlica dla ufundowania Zakopanego jako miejsca odwiedzanego przez turystów i kuracjuszy jest absolutnie kluczowa. Kiedyś chorzy stanowili znaczny procent mieszkańców - mówi Maciej Krupa, współautor książki "Nieobecne miasto".
Audio
  • O czym opowiada książka "Nieobecne miasto"? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Pocztówka z widokiem ogólnym na Zakopane z 1916 roku, Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie
Pocztówka z widokiem ogólnym na Zakopane z 1916 roku, Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w KrakowieFoto: Wikipedia Commons

Wyd. Czarne Wyd. Czarne

Pod Tatrami po raz pierwszy odbywa się w tym roku Zakopiański Festiwal Literacki. W ramach tego wydarzenia będzie promowana książka "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem" Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki. Jej bohaterami są ceprzy, gruźlicy i Żydzi.

- Jest to Zakopane, które zostało wyparte ze zbiorowej pamięci, i o którym się pamiętać nie chce. Często powiada się, że do zimowej stolicy Polski przyjeżdżali wszyscy wielcy, którzy tu w okresie Młodej Polski bywali, byli zachwyceni góralską kulturą, sztuką i Tatrami, a przecież jeśli przeanalizować ich życiorysy i motywy przyjazdu, to absolutna większość z nich przyjeżdżała w góry, by ratować zdrowie - opowiada Maciej Krupa.

W programie mówiliśmy również o tym, dlaczego określenie ceper jest pejoratywne, jaki jest jego źródłosłów i kiedy przyszedł prawdziwy zachwyt nad Tatrami. Podsumowaliśmy również Festiwal Szekspirowski, który odbył się w Gdańsku. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka-kultura i nauka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Relacja: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Maciej Krupa (współautor książki "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem")

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 20.30

sm/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Bajka o Rašce" - Ota Pavel inaczej o sporcie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:43
- O sporcie głównie piszą entuzjaści dla entuzjastów. Ta książka natomiast to opowieści o ludziach, bardzo uniwersalne, ponieważ traktują o zmaganiu się z samym sobą, o upadku i zwycięstwie - mówi Mariusz Szczygieł o zbiorze reportaży Oty Pavla "Bajka o Rašce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczywistość okupowanej Warszawy. Od terroru po śmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 00:01
- Obostrzeń w okupacyjnej Warszawie było tak wiele, że w pewnym momencie Polacy zaczęli się z nich śmiać - mówi Krzysztof Beśka, autor "Rikszą do nieba".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemna strona człowieka, która popycha do okrucieństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 23:40
- W moich powieściach skupiam się na ciemnej stronie natury człowieka. Mój bohater Egon von Rausch mógłby robić wszystko, ale jest z gruntu zły i czas, w którym przyszło mu żyć, postanowił wykorzystać na działania okrutne - opowiada pisarz Tomasz Białkowski.
rozwiń zwiń