more_horiz
Kultura

List od Adama

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 12:42
Na aukcji zostanie wystawiony odnaleziony list Adama Mickiewicza do Julesa Micheleta.

Nie lada gratka dla miłośników twórczości Adama Mickiewicza. Już 4 kwietnia w krakowskim Domu Polonii na aukcji zostanie wystawiony odnaleziony list Adama Mickiewicza do Julesa Micheleta, historyka i pisarza, przyjaciela polskiego wieszcza narodowego z okresu paryskiego.

"Mam nadzieję szybko Cię zobaczyć, mój dostojny (godny) przyjacielu, i liczę na podjęcie moich wykładów w ten wtorek, ale lekarz zalecił mi pozostanie w domu jeszcze przez 10 dni. Będę miał dla Pana ciekawe wiadomości na temat ruchów stowarzyszeń religijnych, które zasługują na Pańską uwagę. Ja przygotowuję teraz materiały dla Pana. Pański oddany Adam Mickiewicz".
Te słowa zapisane na niepozornej kartce trafiły do krakowskiego Antykwariatu Wójtowicz, o czym donosi Dziennik Polski. Właściciele antykwariatu nie chcą zbyt wiele zdradzać z historii listu, niewiele też jest wiadomo. 

List został napisany po francusku. Nie ma na nim zaznaczonej ani daty, ani miejsca gdzie został napisany. Brakuje również nazwiska adresata. W dolnym narożniku znajduje się odręczny dopisek wykonany ołówkiem (również inną ręką), mówiący, że adresatem korespondencji jest Jules Michelet.

Znawcy twórczości Mickiewicza datują list na przełom listopada i grudnia 1842 roku. Zaznaczają, że pełną autentyczność listu może potwierdzić analiza grafologiczna oraz analiza faktury i składu chemicznego papieru.

Poprzedni autograf Adma Mickiewicza trafił na polską aukcję w Warszawie w 2004 roku. Był to dopisek do listu pisanego inną ręką.

Antykwariat Wójtowicz wyznaczył cenę wywoławczą rękopisu na 20 tysięcy złotych. Aukcja rozpocznie się 4 kwietnia o godz. 11.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem