X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Kultura

Zawierzyć prawdzie historycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2008 06:55
Debiut reżyserski Stanisława Różewicza miał miejsce ponad 60 lat temu. Od tego czasu stworzył on tak wiele tytułów, że ich liczby sam dokładnie nie zna.
Audio

Debiut reżyserski Stanisława Różewicza miał miejsce ponad 60 lat temu. Od tego czasu stworzył on tak wiele tytułów, że ich liczby sam dokładnie nie zna.

Wielu krytyków nazywa Stanisława Różewicza twórcą filmów kameralnych i chociaż sam reżyser twierdzi, że trudno w ten sposób określać te, w których występowały często setki statystów, to filmy takie jak „Pasja” czy „Westerplatte” mówią o jednostce.

POSŁUCHAJ Rozmowy o twórczości Stanisława Różewicza w audycji Anny Fuksiewicz, Program Drugi Polskiego Radia. (12,56 MB)

Przez wiele lat Stanisław Różewicz współpracował ze swoim bratem, poetą Tadeuszem. Owocem wspólnego wysiłku są m.in. filmy:  „Trzy kobiety” „Świadectwo urodzenia” ”Miejsce na ziemi” „Echo”„Samotność we dwoje”. Już w dzieciństwie spędzonym w Radomsku byli zafascynowani kinem, ale z powodu biedy i braku pieniędzy na bilety, ich rozmowy opierały się głównie na fotosach z filmu obejrzanych na kinowej witrynie oraz swobodnym fantazjowaniu.

POSŁUCHAJ O inspirującym na długie lata filmie „Cud Wilków” , który oglądał w młodości razem z matką opowiada Stanisław Różewicz (521,83 KB)

''Kadr z filmu "Westerplatte" 

Stanisław Różewicz pomimo swojego dorobku pozostaje osobą bardzo skromną.  Mówiąc o swoich filmach spore zasługi oddaje scenarzystom m. in. swojemu bratu oraz Janowi Józefowi Szczepańskiemu. Twierdzi, że najważniejsze jest to co reżyser chce opowiedzieć poprzez swój film, mówi że:przede wszystkim  należy zawierzyć prawdzie historycznej. Historia bowiem niesie ze sobą dramaty, sytuacje przesłania o wiele bardziej silne niż może przynieść fantazja scenarzysty i reżysera perypetiom co nie oznacza że element prawdy jest pozbawiony nuty lirycznej. O filmie na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza opowiada reżyser.

POSŁUCHAJ Różewicz o filmie „Ryś” (1016,23 KB)

Podobnie o filmach i charakterze reżysera wypowiadają się jego wychowankowie: Wojciech Marczewski oraz Krzysztof Zanussi. Ten drugi wspomina, że Stanisławowi Różewiczowi zawdzięcza uczulenie na odpowiedzialność reżysera za film. Cechy które kojarzą mu się z nim przede wszystkim to cisza i rozwaga. 

POSŁUCHAJ Reżysera wspomina Wojciech Marczewski (1,17 MB)

POSŁUCHAJ O Różewiczu opowiada Krzysztof Zanussi (1,28 MB)

(mk)

 

 

 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Z polskiej grafiki mozemy być dumni

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2008 13:56
W belgijskim Liège trwa wystawa prac Dominiki Sadowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motyl zniknął na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2007 12:32
Wygłaszał sądy o tytanach literatury, „barczystych Rosjanach”, takich jak Gogol czy Turgieniew, których wymieniał obok Puszkina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w średniowieczu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 11:53
Zakończyła się najpotężniejsza produkcja w historii polskiego rynku audiobooków. 112 aktorów współtworzyło dzieło, które od 2 października jest dostępne na płytach CD w formacie mp3. Podczas spotkania 10 października o godz. 16.00 w kawiarni „I coffee” przy Nowym Świecie 25 w Warszawie będzie można zdobyć autografy twórców dźwiękowej wersji „Narrenturm”Andrzeja Sapkowskiego.
rozwiń zwiń