more_horiz
Kultura

Bezkompromisowy i szczery James Ellroy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 02:00
Bywa nazywany następcą Marlowe'a albo Chandlera, choć sam zainteresowany woli być porównywany do Tołstoja. James Ellroy, bo o nim mowa, był gościem Jana Niebudka w 2015 roku. Dziś, pięć lat później, przypominamy tę rozmowę.
Audio
James Ellroy
James EllroyFoto: Shutterstock.com/360b

Wydawnictwo: Sonia Draga Wydawnictwo: Sonia Draga

"Tajemnice Los Angeles", "Czarna Dalia", "Wielkie Nic" – to tylko niektóre z tytułów jego książek, na postawie których powstały znakomite filmy. James Ellroy jest jednym z najpopularniejszych autorów literatury gatunkowej. W smakowity sposób pisze o policjantach, o mających problemy z prawem, a także o aferach szpiegowskich, politycznych i obyczajowych. Jego znakiem rozpoznawczym są krótkie zdania.

– W moim wypadku pisanie to powołanie od Boga, zadanie i pasja. Kocham to robić. Nie jest to rodzaj terapii, w czasie której przepracowuję moje demony. Chodzi mi raczej o przepisanie historii po swojemu i uczynienie z tego sztuki, bo moją rolą jest pisać świetne książki – mówi w Trójce James Ellroy.

Jakie tytuły James Ellroy pisał "na dopingu"? Jak goście Jana Niebudka oceniają najnowszą powieść pisarza pt. "Perfidia"? Który film, zdaniem Jamesa Ellroya, najlepiej opowiada o Los Angeles? Co autor myśli o poprawności politycznej? O tym więcej w nagraniu audycji.

***  

Prowadzi: Jan Niebudek  
Goście: James Ellroy (autor powieści kryminalnych, m.in: "Tajemnice Los Angeles", "Czarna Dalia", "Wielkie Nic"), Jacek Szczerba (dziennikarz "Gazety Wyborczej"), Robert Ziębiński (dziennikarz z portalu DzikaBanda.pl)  
Data emisji: 20.04.2020   
Godzina emisji: 1.08

sm/iwo/ml


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni