X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Meble Kowalskich. Ułóż sobie życie z meblościanką

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 17:00
– To wybitny projekt. Wiele osób opowiadało mi, że świetnie zdawał egzamin w PRL i do dziś go zdaje – mówił dr Jacek Kowalski, autor książki "Meble Kowalskich".
Audio
  • Meble Kowalskich. Całe mieszkanie w jednej ścianie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Ekspozycja mebli segmentowych projektu Kowalskich w salonie mebli przy ulicy Przeskok w Warszawie (1963 r.)
Ekspozycja mebli segmentowych projektu Kowalskich w salonie mebli przy ulicy Przeskok w Warszawie (1963 r.)Foto: PAP/Wdowiński

Segmentowy zestaw mebli zaprojektowany został w latach 60. przez małżeństwo poznańskich plastyków, Czesława i Bogusławę Kowalskich. Projektantka wyznała, że pomysł zrodził się, gdy rodzina zamieszkała w jednopokojowym mieszkaniu. – Cały czas robiliśmy różne kombinacje, żeby się zmieścić z całym naszym dobytkiem. Było ciasno, nie mieliśmy pieniędzy, trzeba więc było samemu wymyślać meble – wspominała.

Jacek Kowalski, urodzony w 1964 r. syn projektantów, nazywa meble Kowalskich swoim rodzeństwem. – Do produkcji weszły zaledwie rok przed moim urodzeniem – mówił. – Polskie wzornictwo odradzało się wtedy po zapaści czasów stalinowskich. W początku lat 60. ogłoszono konkurs na meble do małych mieszkań. Wygrali go moi rodzice – opowiadał.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Jan Billert

Gość: Bogusława Michałowska-Kowalska (projektantka), dr Jacek Kowalski (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza, autor książki "Meble Kowalskich", syn projektantów)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Zobacz więcej na temat: KULTURA PRL SZTUKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ciuch politycznie niepoprawny. Moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 21:00
– W pierwszym etapie polityki stalinowskiej ubieranie jakiegokolwiek elementu zachodniego stroju mogło zostać uznane przez władze jako działanie przeciw ustrojowi – mówiła w Dwójce historyk sztuki dr Anna Pelka, autorka książki "Z politycznym fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seksbomby PRL, czyli pożądanie w czasach komuny

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 10:19
Krzysztof Tomasik w książce "Seksbomby PRL-u" opisuje pięć pięknych i niezwykle utalentowanych aktorek. Kobiet mających swoich wyznawców i przeciwników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maluch - samochód godny bohatera

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 11:00
Na rynku pojawiła się właśnie książka "Maluch. Biografia". To historia Fiata 126p, samochodu, który jest nieodzownym elementem wspomnień i opowieści z czasów PRL.
rozwiń zwiń