more_horiz
Kultura

Dziewiąty ośmiotysięcznik – o Wandzie Rutkiewicz w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 02:00
Wanda Rutkiewicz zaginęła 13 maja 1992 roku podczas próby wejścia na Kanczendzongę – "świętą górę" w Himalajach. Za zmarłą została uznana dopiero cztery lata później. Rok 2022 jest między innymi Rokiem Wandy Rutkiewicz. Dzień 30. rocznicy zaginięcia himalaistki rozpoczęliśmy w "Trójce pod Księżycem".
Wanda Rutkiewicz
Wanda RutkiewiczFoto: PAP/Woody Ochnio

Trzeci co do wysokości szczyt świata, wznoszący się na pograniczu Indii i Nepalu, miał być dziewiątym ośmiotysięcznikiem Wandy Rutkiewicz. Dwa największe: Mount Everest oraz K2, zdobyła odpowiednio w roku 1978 i 1986. Była pierwszą Europejką, która wspięła się na najwyższą górę na ziemi – data 16 października 1978 roku przeszła do historii. Tego samego dnia Polak został papieżem. Do historycznych należy spotkanie himalaistki z Janem Pawłem II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski.  

Wanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz, urodziła się 4 lutego 1943 roku na terenie obecnej Litwy. Większą część życia spędziła we Wrocławiu. Ukończyła Wydział Elektroniki na Uniwersytecie Warszawskim. Pisała książki i artykuły, fotografowała. Uczestniczyła we wspinaczkach zarówno z mężczyznami, jak i w zespołach kobiecych. Ambitnie i konsekwentnie dążyła do wyznaczanych sobie celów. Miała wdzięk i zarazem trudny charakter.

W "Trójce pod Księżycem" przywołaliśmy fragment słuchowiska na podstawie sztuki Anny Wakulik pt. "Wasza Wysokość", w którym rolę Wandy zagrała Ewa Dałkowska. Powstała także wersja telewizyjna sztuki w cyklu "Teatroteka".

Plakat promujący wystawę "Wanda w kadrze"  Foto: mat. promocyjne Plakat promujący wystawę "Wanda w kadrze" Foto: mat. promocyjne

Naszym gościem była wicedyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Aleksandra Czechowicz-Woźniak. Dopuściliśmy do głosu także mężczyzn, którzy mieli szansę poznać Wandę Rutkiewicz.

8 maja w Muzeum Sportu i Turystyki zakończył się 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych. Wśród jego gości byli: Janina Fies – młodsza siostra Wandy Rutkiewicz – oraz jeden z najsłynniejszych polskich himalaistów – Leszek Cichy. 13 maja o godz. 13.00 zostanie tam otwarta wystawa "Wanda w kadrze".

"Trójka pod Księżycem" – moc kobiet – noc kobiet.


Posłuchaj
108:08 2022_05_13 00_05_21_PR3_Trojka_pod_Ksiezycem.mp3 O Wandzie Rutkiewicz w "Trójce pod Księżycem" (Trójka pod Księżycem)

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 0.05

mb/kr

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem