X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

"Jestem zafascynowany Herbertem". Adamas o wystawie "Idź"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 07:59
- Ktoś napisał, że zrobiłem ze Zbigniewa Herberta kaznodzieję. Jednak kaznodzieja głosi Słowo Boże. Jeżeli porównuje się sztukę do Słowa Bożego, to podnosi się jej rangę. Być może dlatego nazywa się to sztuką wysoką - mówił w Polskim Radiu 24 artysta rzeźbiarz Jacek Adamas. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na jego wystawę "Idź".
Audio
  • Jacek Adamas o wystawie "Idź" (Weekend kulturalny)
Wystawa Jacka Adamasa Idź w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Wystawa Jacka Adamasa "Idź" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiFoto: u-jazdowski.pl

Celem wystawy jest pokazanie twórczego dialogu między pracami Jacka Adamasa – autora instalacji artystycznych i inicjatora akcji partycypacyjnych w przestrzeni publicznej – a poezją Zbigniewa Herberta. Adamas wydobywa słowa Herberta na światło dzienne, podejmując problem ich aktualności w obecnym kontekście społecznym. Krytycznie ujmuje recepcję dziedzictwa Herberta, sprowadzonego najczęściej do dźwięczących w uszach każdemu Polakowi pustych sloganów, w większości przyjmowanych bezrefleksyjnie i pozostających bez wpływu na otaczającą nas rzeczywistość.

Zbigniew Herbert 1200.jpg
Zbigniew Herbert: Pan Cogito to jegomość myślący

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że jest zafascynowany Zbigniewem Herbertem. - Na pewno łączy nas pewien kierunek. Herbert rozbija lustro i zastanawia się, co ważnego jest po drugiej stronie. Jako intelektualista i esteta doszedł do punktu za który jest coś więcej. Kartezjańskie "myślę więc jestem" według niego jest niepełne. On potrzebuje pełni człowieka, absolutu, więc tłucze lustro. Też zmierzam w tamtą stronę. Człowiek jest bardziej niż stereofoniczny, to znacznie więcej niż nam się wydaje. O tym mówi Herbert.  Każdy człowiek odczuwa niedosyt, jeżeli jest wrażliwy. Będzie szukał dalej, dojdzie do ściany, do lustra. To jest właściwa droga, w stronę Boga - tłumaczył Jacek Adamas.     


Posłuchaj
23:32 PR24_mp3 2021_07_02-23-35-57.mp3 Jacek Adamas o wystawie "Idź" (Weekend kulturalny)

 

Aranżacja ekspozycji oparta jest na odwróceniu charakterystycznego dotychczas funkcjonowania prac Adamasa. Prezentowane zazwyczaj na ulicach polskich miast dzieła tym razem pokazane są w przestrzeniach galerii w porządku bliskim teatralnej scenografii. Sposób przemieszczania się po ekspozycji i wynikająca z tego narracja pokazu odzwierciedla wysiłek intelektualny konieczny do przyswojenia "Przesłania Pana Cogito".


***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska 

Gość: Jacek Adamas, autor wystawy "Idź" w CSW Zamek Ujazdowski. W dalszej części także muzycy - Kuba Jakowicz i Bartosz Bednarczyk o płytach nagrodzonych podczas ostatniej Gali Fryderyków. 

Data emisji: 2.07.2021

Godzina: 23:35 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nagroda Literacka im. Herberta. Durse Grünbein: poeta nurkuje w głąb czasu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:35
- Poruszamy się w innym medium, istnieje tam ciągłość czasu i przestrzeni. Poeta może cofnąć się do starożytnego Rzymu, do średniowiecza, a nagle trafi na róg ulicy w Warszawie, który istnieje wczoraj - mówił w Programie 2 Polskiego Radia niemiecki poeta Durse Grünbein, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń