X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Śladami pierwszego polskiego podróżnika. Nagrody im. Benedykta Polaka po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 06:30
Polski duchowny, łotewski historyk i włoski profesor laureatami szóstej edycji Nagród im. Benedykta Polaka. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, morzu, w powietrzu i w kosmosie. Zazwyczaj laureatów jest dwóch – Polak i cudzoziemiec. Tym razem werdyktem Kapituły uhonorowano jeszcze jednego obcokrajowca. Pomysłodawcą nagrody jest Oddział Polski The Explorers Club.
Ks. prof. Wojciech Bęben
Ks. prof. Wojciech BębenFoto: PAP/Paweł Kula

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka rozpocznie się w sobotę 10 października o godz. 16.00 w sali Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam Kapituła, której przewodniczy znany polarnik prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski, wręczy nagrodę  eqsequo łotewskiemu historykowi Ēriksowi Jēkabsonsonsowi i badaczowi związków włosko-polskich prof. Gaetano Platanii. 

Nagrody im. Benedykta Polaka dla obywatela polskiego otrzyma ks. prof. Wojciech Bęben, antropolog i znakomity badacz ludów Oceanii. Podróżnik i duchowny 27 lat spędził wśród ludów Australii i Oceanii, zna kilka tubylczych języków z regionu Papui i Nowej Gwinei oraz trzy języki kreolskie.


Posłuchaj
03:59 2020_10_10-06-20-58_Program_obyczajowy.mp3 Wyjątkowe wręczenie Nagrody im. Benedykta Polaka (Program obyczajowy/Trójka)

Dziś (sobota) o godz. 16:00 specjalna transmisja z Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie odbędzie się...

Opublikowany przez The Explorers Club - Oddział Polski Sobota, 10 października 2020

Kim był Benedykt Polak?

Benedykt Polak (ur. około roku 1200) był franciszkaninem, którego dziś uważa się za pierwszego polskiego podróżnika. Wiadomo, że Benedykt Polak był osobą wykształconą znającą dobrze cztery języki, a także zaprawionym podróżnikiem. Wraz z włoskim konfratrem Giovannim da Pian del Carpine odbył pierwszą europejską misję poselską do chana Mongołów Gujuka.

Średniowieczna wyprawa posłana przez papieża Innocentego IV wyruszyła z Lyonu do Karakorum, dawnej stolicy Imperium Mongolskiego 16 kwietnia 1245 roku. Zakonnicy i odkrywcy zarazem w czasie podróży, odbywającej się w często ekstremalnych warunkach pogodowych, przejechali konno około 20 tys. km, by wrócić do Europy 18 listopada 1247 roku, czyli po 2 latach 7 miesiącach zmagań. Owocem ich podróży był szczegółowy opis części Azji, który przekazali papieżowi i europejskim dworom. – Warto podkreślić, że stało się to 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo "Opisanie świata" – dodała Anna Popek.

Polak lepszy od Kolumba? Oto nieznani podróżnicy/Polskie Radio

W podróż po wiedzę o świecie

– Każda wyprawa, zwłaszcza ta nie do końca zorganizowana, to tajemnica, przygoda, adrenalina. W nadchodzące jesienno-zimowe miesiące dobrze będzie zdobywać wiedzę o świecie, a także zaplanować sobie wyprawę na czas, gdy wszystko już wróci do normy – podsumowała dziennikarka.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 6.20

kr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rusza 10. edycja festiwalu Ars Independent

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:00
Festiwal koncentruje się na młodych, debiutujących artystach sztuk multimedialnych. W dniach 24-26 września w katowickim Mieście Ogrodów nie zabraknie więc różnorodnych filmów, animacji, gier wideo i wideoklipów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Turowska: Agnieszka Osiecka żonglowała słowami jak iluzjonista w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:15
Agnieszka Osiecka była niezwykłą postacią: mistrzynią słowa, poetką, autorką niezliczonych przebojów i piosenek, felietonistką, a także dramatopisarką. W księgarniach właśnie pokazała się poświęcona jej książka "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureat Nagrody im. Benedykta Polaka gościem "Eureki"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:35
Gościem Katarzyny Kobyleckiej będzie ks. prof. Wojciecha Bęben, antropolog, etnolog i religioznawca, do niedawna kierownik Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego, który jako misjonarz i naukowiec spędził 27 lat wśród ludów Australii i Oceanii.
rozwiń zwiń