more_horiz
Kultura

Sukces Polaków w Dubaju. Pawilon Polski z główną nagrodą na Expo

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 10:00
Pawilon Polski otrzymał główną nagrodę na Expo w Dubaju. Motywem jest rzeźba kinetyczna przedstawiająca stado ptaków w locie, które okalają budynek i przenikają do środka obiektu. Skąd wybór takiej metafory? Jak wyróżnienie ma szansę wpłynąć na postrzeganie polskiej architektury w świecie?
Polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju
Polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w DubajuFoto: shutterstock.com
  • Pawilon Polski otrzymał główną nagrodę na Expo w Dubaju. Współautorki projektu upatrują w wyróżnieniu szansy dla polskiej architektury i jej rozwoju na arenie międzynarodowej. 
  • Motywem pawilonu stały się ptaki wędrowne. Jak podkreślają goście audycji, "to metafora tego, co tworzymy w Polsce i jakie mamy relacje ze światem".
  • Budowa pawilonu to przykład optymalnego wykorzystania wielu zasobów, w tym naturalnych. Realizację zakończono w 2021 roku. 

Motyw ptaków wędrownych

– Zaczynając prace nad pawilonem, szukaliśmy pomysłu na motyw, który połączy nasz kraj z Emiratami. Miał on stanowić nośnik i pomóc przekazać ważne dla Polski informacje. Motyw ptaków wędrownych podsunęli nam nasi partnerzy ze Szwajcarii. Z dystansem mogli popatrzeć na nasz kraj i powiedzieć, co na pierwszy rzut oka wydaje im się w nim wartościowe. Okazało się, że jesteśmy jednym z głównych siedlisk ptaków wędrownych w Europie. To, że one siedliskują w naszym kraju, a my stwarzamy im ku temu warunki, jest również metaforą tego, co tworzymy w Polsce i jakie mamy relacje ze światem – powiedziała Anna Majewska-Karolak z pracowni architektonicznej, która stworzyła projekt. – Dodatkowo ptaki, które migrują, przelatują też m.in. nad Emiratami. W ten sposób połączyliśmy nasze kultury – wyjaśniała. 

Nie tylko architektura

– Bardziej niż o samej Polsce chcieliśmy opowiadać o różnych globalnych zjawiskach, które są interesujące dla ludzi różnych kultur. Chcieliśmy mówić o mobilności i współpracy międzynarodowej. Metafora wędrujących ptaków, znajdujących domy w Polsce, była punktem wyjściowym do tego, by opowiedzieć o naturze, o tym, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem do współpracy, prowadzimy wymianę handlową i międzynarodową oraz że chcemy dzielić się technologiami, które eksportujemy. To piękne historie, które pokazują Polskę jako atrakcyjne i ciekawe miejsce – opowiedziała Anna Dobek-Lenczewska z pracowni architektonicznej, która stworzyła projekt.

Czytaj także:

Proces budowy

– Proces projektowania i budowy pawilonu trwał dosyć długo, w zasadzie kilka lat. Uczestniczyłyśmy w fazie koncepcyjnej, wymyślania historii i przekładania jej na rysunki techniczne, przekazane następnie generalnemu wykonawcy. Cały proces był dla nas szalenie ciekawy. Projektowaliśmy coś dla innego klimatu i kultury. Poza metaforą ptaków szukaliśmy także technologii, które pozwoliłyby zrównoważyć budynek. Wykorzystaliśmy występujące w Emiratach temperaturę i nasłonecznienie. Pawilon w naturalny sposób daje dużo cienia oraz zapewnia naturalną wentylację – zaznaczyła Anna Dobek-Lenczewska.

Koncepcja architektoniczno-tematyczna pawilonu i wystawy - Polska na Expo 2020 Dubai/Poland At Expo

Sukces dla polskiej architektury

– Ten sukces jest szansą dla polskiej architektury. Mam nadzieję, że dzięki niemu przyciągnie ona większą uwagę międzynarodową. W poprzedniej edycji konkursu laureatem została pracownia z Kopenhagi. Wywołało to falę zainteresowania duńską architekturą. Upatruję w naszym zwycięstwie szansy na zaistnienie i zauważenie w świecie polskiej architektury, co da szanse wielu twórcom. To również odpowiedzialność, by nasze przyszłe projekty były na równie wysokim poziomie – podsumowała Anna Majewska-Karolak.

Posłuchaj
08:29 PR3 2022_03_30-09-23-37.mp3 Sukces Polaków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pawilon Polski z główną nagrodą na Expo w Dubaju (Trójka przed południem)

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Anna Dobek-Lenczewska oraz Anna Majewska-Karolak (z pracowni architektonicznej, która stworzyła projekt pawilony na Expo w Dubaju)
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 11.23, 11.30

zch

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem