more_horiz
PR24 Portal
Section05

3 Maja

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Andrzejem Dudą. "Z całą mocą odczuwamy polskie wsparcie"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. "Demokratyczne wartości i tradycje, dążenie do sprawiedliwości łączą nasze kraje. Z całą mocą odczuwamy wsparcie Polski w walce Ukrainy o ochronę europejskich wartości" - podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Kijów 3 Maja

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka 3 Maja historia Polski konstytucja 3 maja Syberia niepodległość patriotyzm PRL Solidarność

Konstytucja 3 maja. Prezydent Andrzej Duda o naszym regionie: mamy olbrzymi potencjał

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja mówił, że mamy olbrzymi potencjał, tkwiący przede wszystkim w ludziach, zarówno Polakach jak i Ukraińcach, Litwinach, Łotyszach i Estończykach. - Wierzę, że jesteśmy w stanie budować w naszej część Europy wielką wspólnotę narodów, o jakiej mocy uczy nas nasza historia - ocenił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 3 Maja konstytucja 3 maja

"Naszą powinnością jest budowanie silnej Polski". Marlena Maląg odczytała list premiera do ostrowian

"Po upływie 231 lat możemy powiedzieć, że Ojczyzna suwerenna, demokratyczna to ideał nie tylko naszych przodków. Zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, ze zdwojoną siłą czujemy obowiązek podejmowania trudu odpowiedzialności za wspólne dobro - naszą Rzeczpospolitą" - przekazał w liście do mieszkańców Ostrowa Wlkp. premier Mateusz Morawiecki. "Zdajemy sobie sprawę, że podstawową powinnością stojącą przed nami jest mądre i konsekwentne budowanie silnej Polski" - wskazał premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki konstytucja 3 maja 3 Maja historia Polski

Patriotyzm współcześnie. Na czym polega?

W jakim stopniu część społeczeństwa uległa presji tzw. nowoczesnego patriotyzmu? Na ile udało się zaszczepić w niej politykę wstydu odrzucającą wszystko, co stanowi istotę miłości do ojczyzny? Czy w obliczu wojny na Ukrainie i postawy Ukraińców jest szansa weryfikacji takich poglądów? Odpowiedzi na te pytania w audycji "Klub Trójki" udzielili goście Magdaleny Drohomireckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka patriotyzm 3 Maja

Konstytucja 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda o naszym regionie: mamy olbrzymi potencjał

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Konstytucji 3 Maja mówił, że mamy olbrzymi potencjał, tkwiący przede wszystkim w ludziach, zarówno Polakach jak i Ukraińcach, Litwinach, Łotyszach i Estończykach. - Wierzę, że jesteśmy w stanie budować w naszej część Europy wielką wspólnotę narodów, o jakiej mocy uczy nas nasza historia - ocenił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 3 Maja konstytucja 3 maja

Alicja Góralczyk de Ixtlapale: podróżuję z polską flagą przez kontynenty

Alicja Góralczyk de Ixtlapale z polską flagą w walizce przemierzyła kontynenty w poszukiwaniu mądrości życiowej. Napisała książkę „Alicja w krainie Tajów”, jednak miłość swojego życia spotkała na ulicach Warszawy. Z mężem zamieszkała w Meksyku. Ale przyznaje, że „na wakacje jeździ się do Polski”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii 3 Maja Meksyk Tajlandia POLSKA Małgorzata Frydrych

Święto Konstytucji 3 Maja. Plan obchodów z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

W Warszawie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach Święta Narodowego 3 maja. Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji z 1791 roku - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej. Pałac Prezydencki podkreśla, że tegoroczne obchody odbędą się w cieniu wojny na Ukrainie
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda 3 Maja konstytucja 3 maja historia Polski Ukraina wojna 2022 Order Orła Białego

"Tu jest wolna Polska!": posłuchaj reportażu Moniki Chrobak

"Zima wasza, wiosna nasza" – pod tym hasłem 40 lat temu w wielu polskich miastach przeszły liczne demonstracje przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W ten sposób członkowie "Solidarności" próbowali wyjść z podziemia po grudniowej porażce Związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 roku został on niemal doszczętnie rozbity, a wielu jego przedstawicieli aresztowanych bądź internowanych. Masowe wystąpienia publiczne odbyły się już w kwietniu 1982 roku, jednak te najliczniejsze – 1 i 3 maja.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Solidarność stan wojenny 1 maja 3 Maja Kraków Trójka Monika Chrobak

231. rocznica uchwalania Konstytucji 3 Maja. Fudakowski: to święto ludzi odpowiedzialnych za Polskę

- 3 maja to wielkie święto. Było ono zrywem ludzi odpowiedzialnych za Polskę, którzy postanowili właśnie w tym dniu w 1791 roku w Warszawie przedsięwziąć środki, aby ratować Rzeczpospolitą. Udało się to na pewien czas - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski (opozycjonista w czasach PRL). Gościem Tadeusza Płużańskiego był także Andrzej Michałowski (opozycjonista w czasach PRL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo PRL historia Polski POLSKA dekomunizacja 1 maja opozycja 3 Maja konstytucja 3 maja