more_horiz
PR24 Portal
Section05

3 Maja

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody na Jasnej Górze

3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to święto kościelno-narodowe, które nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, w których powierzył królestwo opiece Matki Bożej, a także - uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Kościół religia wiara 3 Maja Jasna Góra

Narodowe Święto Trzeciego Maja. Centralne uroczystości w południe na Placu Zamkowym

Narodowe Święto Trzeciego Maja jest - obok Narodowego Święta Niepodległości - największą polską uroczystością państwową. Oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się już z samego rana. Obejmą wręczenie nominacji generalskich, mszę za ojczyznę, przyznanie odznaczeń państwowych oraz centralne uroczystości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda prezydent 3 Maja konstytucja 3 maja Zamek Królewski

"To czas dotkliwych represji, propagandy reżimu wymierzonej również w Polskę". Ambasador RP do Polaków na Białorusi

- Nie jest to teraz czas radosnego świętowania na Białorusi, raczej jest to czas smutku i cierpienia. To czas dotkliwych represji wobec wszystkich, którzy pragną wolności, także wobec polskiej mniejszości narodowej. Czas, w którym tysiące uczciwych ludzi, również Polaków, wtrącono do więzień. Więziono panią Andżelikę Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, nadal siedzi w więzieniu znany nam wszystkim Andrzej Poczobut – przekazał ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ dyplomacja Białoruś Europa Europa Wschodnia polityka Andżelika Borys Andrzej Poczobut Artur Michalski 3 Maja Polacy na Białorusi

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Gądecki zaprasza 3 maja na Jasną Górę

Niech Matka Boża Królowa Polski wyprasza naszej ojczyźnie i nam wszystkim potrzebne łaski, a przede wszystkim pokój dla całego świata - powiedział we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zapraszając na uroczystości na Jasnej Górze, które odbędą się 3 maja.
Zobacz więcej na temat:  3 Maja Msza święta Kościół katolicki Stanisław Gądecki POLSKA społeczeństwo

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Andrzejem Dudą. "Z całą mocą odczuwamy polskie wsparcie"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. "Demokratyczne wartości i tradycje, dążenie do sprawiedliwości łączą nasze kraje. Z całą mocą odczuwamy wsparcie Polski w walce Ukrainy o ochronę europejskich wartości" - podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Kijów 3 Maja

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka 3 Maja historia Polski konstytucja 3 maja Syberia niepodległość patriotyzm PRL Solidarność

Konstytucja 3 maja. Prezydent Andrzej Duda o naszym regionie: mamy olbrzymi potencjał

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja mówił, że mamy olbrzymi potencjał, tkwiący przede wszystkim w ludziach, zarówno Polakach jak i Ukraińcach, Litwinach, Łotyszach i Estończykach. - Wierzę, że jesteśmy w stanie budować w naszej część Europy wielką wspólnotę narodów, o jakiej mocy uczy nas nasza historia - ocenił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 3 Maja konstytucja 3 maja