X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
German Death Camps

Adolf Hitler – wcielenie zła

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 12:00
Adolf Hitler, 1937
Adolf Hitler, 1937 Foto: Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0

1889-1945. Austriak z pochodzenia, chorobliwie ambitny lecz pozbawiony talentu malarz, zbyt leniwy by zakończyć edukację maturą, twórca i dyktator III Rzeszy, wódz Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i ideolog nazizmu, jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Rozpętał najkrwawszą w dziejach wojnę, którą 50 mln ludzi przypłaciło życiem.

Sformułował podstawy ideologii nazistowskiej w książce "Mein Kampf". Powołując się na pseudonaukowe tezy rasistowskie dowodził, że "rasą panów" są Aryjczycy, a wśród nich szczególna pozycja należy się Niemcom. Słowianie byli najniższą z warstw aryjskich, przeznaczoną do prac niewolniczych. Najniższą grupą mieli być Żydzi, których po podbiciu Europy planował wymordować. Ideologia ta stała się obowiązującą wykładnią utworzonej przez Hitlera NSDAP, która w latach 1933-1945 sprawowała w Niemczech totalitarną władzę: rządy terroru, połączonego po podboju Europy z ludobójstwem ludności cywilnej.

Po klęsce Niemiec w 1945 roku, Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał organizacje powołane przez Hitlera (NSDAP, SS, SD i Gestapo) za przestępcze, które popełniły zbrodnie przeciw pokojowi (przygotowanie i prowadzenie wojny gwałcącej prawa międzynarodowe), zbrodnie wojenne (mordowanie i deportacje ludności z terytoriów okupowanych, mordowanie jeńców wojennych, niszczenie miast i wsi) oraz zbrodnie przeciw ludzkości (niewolniczą eksploatację i eksterminację ludności cywilnej). Hitler, który popełnił samobójstwo przed końcem wojny, nigdy nie poniósł kary za swe zbrodnie.