X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
German Death Camps

Heinrich Himmler – architekt zagłady

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 12:00
Heinrich Himmler, Dachau, 8.05.1936
Heinrich Himmler, Dachau, 8.05.1936Foto: Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

1900-1945. Jeden z głównych przywódców nazistowskich Niemiec, Reichsführer SS, Komisarz Rzeszy ds. Umacniania Niemieckości, szef ministerstwa spraw wewnętrznych. Twórca aparatu terroru SS, który brutalnie zwalczał opór wobec niemieckiej okupacji w podbitych krajach Europy. Zbrodniarz odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi.

Na mocy jego zarządzenia w 1933 roku powstał "wzorcowy" obóz koncentracyjny w Dachau, w którym więziono wrogów Hitlera i jego reżimu. "Gdyby Hitler rozkazał mi zastrzelić moją matkę, uczyniłbym to i byłbym dumny z jego zaufania" - mówił.

W październiku 1939 roku rozpoczął realizowanie zadania przymusowej deportacji Polaków i Żydów z polskich terenów, które zostały wcielone do Rzeszy. Wiosną 1940 roku wydał rozkaz utworzenia obozu Auschwitz, rok później nakazał zbudowanie w nim komór gazowych. W grudniu 1941 roku wydał Reinhardowi Heydrichowi polecenie "opracowania najefektywniejszej i możliwie najszybszej metody likwidacji społeczności żydowskiej w Europie".

W czerwcu 1943 roku rozkazał likwidację wszystkich gett żydowskich na obszarze okupowanej Polski. Pod koniec wojny starał się ukryć Holocaust, zlecając demontaż i równając z ziemią główne obozy zagłady. Ze strachu przed karą zabił się, zażywając truciznę.